Często zdarza się, że będąc na wakacjach potrzebujemy większej ilości gotówki, niż zabraliśmy ze sobą z domu. Co wtedy zrobić?

Istnieje kilka sposobów na wymianę waluty za granicą. Przedstawimy je pokrótce, a wybór najlepszego pozostawiamy Wam.

Kantor

Pierwsze co przychodzi nam do głowy, kiedy chcemy wymienić pieniądze za granicą, to kantor. Zwykle są ich dziesiątki i nie wiemy który wybrać.

Przede wszystkim, nie należy wymieniać waluty w miejscach typowo turystycznych. Właściciele tych kantorów biorą wysokie prowizje i mogą nas oszukać. Najlepiej szukać punktów z napisem „Change – no commission” lub „Commision free”. Ważne jest też przeliczenie kwoty po wymianie na obcą walutę, ponieważ nie zawsze pracownicy będą z nami uczciwi.

Dobrym sposobem na znalezienie dobrego kantoru jest zapytanie o taki w hotelu w recepcji, lub zasięgnięcie rady u innych gości. Najbardziej jednak opłaca się wymienić pieniądze w rodzimym kraju. Wtedy mamy pewność, że nie poniesiemy dodatkowych opłat.

Bankomat

Bankomat jest najbezpieczniejszą opcją wymiany pieniędzy za granicą. Zazwyczaj cena obcej waluty przeliczana jest po standardowym kursie, a bankomaty można łatwo znaleźć. Warto jednak pamiętać, że wyjmowanie małych kwot nie będzie nam się opłacało, ponieważ do każdej transakcji doliczana jest prowizja. Najlepiej zapoznać się z regulaminem wypłat z bankomatów zagranicznych w naszym banku jeszcze przed wyjazdem.

Konto walutowe

Bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o płatności za granicą jest konto walutowe. Oprócz tego przydatna jest powiązana z nim karta, co umożliwia bezpośrednią wypłatę gotówki w walucie z bankomatu.

Jeśli środki na koncie okażą się za małe, można bez problemu uzupełnić braki nie wychodząc z hotelu.

Pierwszym rozwiązaniem jest przelew z konta złotówkowego na walutowe. Jeśli jednak jedno konto jest w innym banku niż to drugie, to lepiej sprawdzić najpierw aktualny kurs waluty w kantorze internetowym, a dopiero później wykonać przelew.

Płatność kartą

Jeśli nie chcemy „bawić się” w wymianę gotówki, możemy oczywiście skorzystać z naszej karty kredytowej. Większość banków nie pobiera prowizji z korzystanie z karty za granicą, dzięki czemu nie jesteśmy narażeni na dodatkowe opłaty. Mimo tego, za każdym razem należy zapoznać się z regulaminem naszego banku aby uniknąć niespodzianek.