Planując podróż dla siebie lub rodziny warto pomyśleć o walorach historycznych i zajrzeć do mapy polskich zamków, które są warte uwagi. Przepiękna architektura oraz okolice zamków z pewnością spodobają się dzieciom, młodzieży i dorosłym. Obecnie wiele miejsc oprócz zwiedzania oferuje noclegi, więc tym samym otwiera się przed nami ciekawa przygoda.

W Polsce znajduje się aż 419 zamków, w tym ruiny budowli, które kiedyś zachwycały swoim majestatem. Decydując się na zwiedzanie zamków wystarczy skoncentrować się na swoim celu. Zabierając ze sobą wygodne buty marki adidas możemy cieszyć się przygodą wsród zamkowych duchów, rycerskich zbroi czy też arsenałów broni. Ważne jest aby zdecydować, czy chcemy objechać szlak polskich zamków i cieszyć się ich historyczną różnorodnością, czy też skupić się na nocowaniu w którymś z nich i pogłębić wiedzę na temat konkretnego zamku i okolic. Wielu z nas zna najważniejszy w Polsce Zamek królewski na Wawelu, który jest wizytówką polskiej historii królewskiej. Warto jednak również zobaczyć miejsca równie ważne i godne uwagi – ruiny lub zamki, które mówią nam wiele o naszych korzeniach i wydarzeniach historycznych na przestrzeni dziejów.

Zamek w Malborku

Jednym z najbardziej znanych zamków jest ten w Malborku. Jego budowa trwała wiele lat, a jej początek datuje się na rok 1280. Ta wspaniała gotycka budowla była twierdzą obronną i składa się z trzech zamków: niskiego, średniego i wysokiego. Jako siedziba zakonu krzyżackiego zamek w latach 1309 – 1457 był stolicą państwa zakonnego. Od czerwca 1457r. za panowania króla Polski Kazimierza Jagiellończyka aż do 1772r., zamek był rezydencją królów Polski.

Obecnie w zamku prowadzony jest również hotel, a w ekspozycji muzeum podziwiać można bursztyny, zbroje oraz broń.

Królewski Zamek Będziński

Królewski Zamek Będziński jest budowlą z okresu średniowiecza i został wzniesiony w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego w systemie Orlich Gniazd. Zamki w tym systemie budowane były na trudno dostępnych terenach wapiennych jako twierdze obronne zachodniej granicy kraju. Do grupy tych zamków należą też m.in. zamek w Olkuszu, zamek w Mirowie, zamek w Ojcowie oraz zamek w Wieluniu. Decydując się na zwiedzanie tego miejsca możemy zobaczyć niesamowitą kolekcję broni i przenieść się w czasy naszych królów, jedząc staropolskie dania w karczmie rycerskiej.

Zamek Książ w Wałbrzychu

Na Szlaku Zamków Piastowskich w Wałbrzychu dumnie stoi trzeci co do wielkości zamek w Polsce, Zamek Książ, ufundowany przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Posesja zamku otoczona jest przepięknymi ogrodami, a dodatkową atrakcją jest stadnina koni. Komnaty zamku mają wiele do zaoferowania, na uwagę zasługuje na przykład Salon Chiński. Dla smakoszy piwa ciekawostką może być to, że z tego zamku pochodzi browar Książęcy.

Zamek ze względu na swoje strategiczne położenie podczas II wojny światowej był od 1941r. jedną z kwater Adolfa Hitlera.

Zamek Moszna

Według legend, w okresie średniowiecza w Zamku Moszna rezydował Zakon Templariuszy. Ta niesamowita budowla z 99 wieżami i 365 pomieszczeniami stojąca 35 km od Opola, otoczona jest malowniczym parkiem, w którym dumnie rosną kilkusetletnie dęby i lipy. Zamek Moszna szczyci się sławną na całym świecie stadniną koni angielskich.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>