Wracając z podróży, szczególnie tej za granicę, praktycznie zawsze przywozimy ze sobą jakąś pamiątkę. Coś, co w późniejszych latach przypomina nam o miło spędzonych wakacjach czy urlopie, lub też znika niedługo po przywiezieniu – na przykład jedzenie.

Każdy kraj szczyci się własnym produktem z którego słynie, a szczególnym zainteresowaniem cieszą się lokalne wyroby i przysmaki.

Spędzając wakacje w Grecji, można z niej przywieźć ser feta i oliwki, z Włoszech suszone pomidory i kawę, a z krajów Bliskiego Wschodu – przyprawy.

Pamiątki warte zachodu

Przedmiotów, które będą nam przypominały o odbytej kiedyś podróży jest naprawdę dużo. Stragany w turystycznych miejscowościach uginają się pod ciężarem figurek, magnesów na lodówkę, breloków i koszulek z napisem “I love …”.

Czy warto kupować takie przedmioty?

Wszystko tak naprawdę zależy od naszego gustu i budżetu, jakim dysponujemy.

Jeśli nie jest on dosyć ograniczony, to dobrym pomysłem będzie zakup wyrobów lokalnych, takich jak ręcznie tkane dywany bawełniane czy biżuteria, wykonana przez miejscowego jubilera.

Takie pamiątki przetrwają lata, przypominając nam o miłych chwilach, a co więcej – będą także doskonałym prezentem dla bliskiej osoby.

Odzież

Wspomniane wcześniej koszulki z serduszkami i nazwą danego miasta nie są zbyt oryginalne, ale to nie znaczy, że nie możemy przywieźć z podróży żadnej odzieży.

Niektóre ubrania są szczególnie wartościowe, ponieważ projektują je lokalni artyści, są ręcznie szyte z wykorzystaniem miejscowych tkanin i prezentują wzory, nawiązujące do danej kultury.

Dobrym pomysłem na pamiątkę z wakacji dla kobiety, będzie także bawełniana torba.

Przedmiot do kolekcji

Jeśli magnes lub pocztówka z wakacji są cennym przedmiotem w naszej kolekcji lub kolekcji bliskiej nam osoby, to warto je kupić.

Nabierają wtedy szczególnej wartości i dopełniają pamiątki przywiezione z wcześniejszych podróży.

Niektórzy zbierają także monety i mogą pochwalić się cenną kolekcją walut z całego świata.

Pamiątki w postaci przekąski

Co oryginalnego można jeszcze przywieźć z podróży do innego kraju?

Oczywiście jedzenie.

Każdy kraj słynie z innej potrawy, przekąski, napoju lub przyprawy i nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy przywieźli lokalny przysmak do naszego rodzinnego miasta.

Największą popularnością jeśli chodzi o kraje orientalne, cieszą się zazwyczaj lokalne przyprawy, których nie dostaniemy w zwykłym sklepie spożywczym.

Często z podróży zagranicznych przywożone są też słodycze, z których znany jest dany kraj.

Na przykład z Austrii warto przywieźć praliny, a z Turcji chałwę.

Kwiaty

Nieco odważną opcją jest zakup egzotycznych kwiatów doniczkowych, które z całą pewnością będą pięknie prezentować się w naszym mieszkaniu, ale nie ma gwarancji, że przetrwają podróż.

Zdjęcia

Ostatnim, raczej oczywistym pomysłem na pamiątkę z wakacji, są zdjęcia.

Może wydawać się to banalne, ale tak naprawdę to właśnie dzięki fotografiom możemy wrócić do pięknych chwil z naszych podróży i przenieść się ponownie w zwiedzane miejsca.

Albumy, uzupełniane skrupulatnie coraz nowszymi fotografiami, będą później wspaniałą pamiątką także dla następnych pokoleń.