Jeśli chodzi o nietypowe sposoby na podróżowanie, to zdecydowanie prym wiedzie tutaj autostop. Czy jest jednak taki nietypowy?

Obecnie taka forma podróżowania jest w modzie, szczególnie wśród młodych osób, które chcą zdobyć nowe doświadczenia, otworzyć się na ludzi, a przy tym trochę zaoszczędzić. Jak powstał autostop?

Jazda na gapę pojawiła się w Stanach Zjednoczonych wraz z pierwszymi pociągami. Ludzie wskakiwali do nich i jechali, nie znając miejsca docelowego.

Później pojawiły się samochody, więc nauczyli się je zatrzymywać, aby także skorzystać z darmowego transportu.

Kiedyś autostop był formą przemieszczania się w mniej zamożnych miastach. Dziś jest formą rozrywki, a nawet konkurencji. Studenci z Wrocławia zainicjowali konkurs, który polega na jak najszybszym dotarciu do konkretnego miejsca autostopem.

Jak złapać stopa?

Podstawą do złapania stopa jest… uśmiech!

Może wydawać się to banalne, ale kierowcy chętniej zatrzymują się, kiedy widzą kogoś z pozytywną energią. Odstraszają ich natomiast smutne, ponure miny i nieświeży wygląd. Warto mieć ze sobą jakiś kolorowy transparent, kartonową tablicę z nazwą miasta lub przyciągnąć uwagę kierowcy na przykład tańcząc.

Bezpieczeństwo

Przy podróżowaniu autostopem najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Jeśli kierowca się zatrzyma, ale czujesz opór przed wejściem do auta, podziękuj mu i poczekaj, aż zatrzyma się ktoś inny. Najlepiej zaufać swojej intuicji.

Najlepszym miejscem do łapania stopa są stacje benzynowe, ponieważ możemy przez chwilę poobserwować kierowcę i jego zachowanie, a tym samym ocenić, czy można mu zaufać. Nigdy nie znajdziemy się tam sami, więc będziemy czuć się bezpiecznie. Powinniśmy zaś unikać autostrad.

Coś za coś

Mając w planach podróż „na gapę” warto zabrać ze sobą drobne polskie pamiątki lub słodycze. Coś, co będziemy mogli dać naszemu wybawcy w zamian za pomoc. Uśmiech kierowcy gwarantowany.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>