Val di Fiemme to dolina położona w regionie Trentino w odległość 40 km od Bolzano i 60 km od Trydentu. Włoska nazwa „Val di Fiemme” w przełożeniu na język polski oznacza „Dolinę™ Płomieni”. Wiodą tędy liczne doskonałe  trasy narciarskie, a urokliwych miejsc jest pod dostatkiem oraz piękne widoki gwarantowane. Val di Fiemme otacza masyw Latemar, Pale di San Martino i łańcuch górski Lagorai. Stanowi ona fragment doliny potoku Avisio, który płynie spod lodowca Marmolady. Dolina Val di Fassa leżąca na północy to jej przedłużenie a połączenie między nimi znajdujące się w miejscowości Moena. Val di Fiemme jest nazywana przedsionkiem Dolomitów, ponieważ to właśnie tutaj zaczynają się potężne, wysokie góry charakterystyczne dla tego regionu górskiego. Można tu wyróżnić pięć najważniejszych ośrodków narciarskich: ogromne Ski Center Latemar w pobliżu Pampeago i Predazzo, Passo Lavazé –   Oclini, Passo Rolle, Bellamonte – Alpe Lusia i Alpe Cermis koło Cavalese. Tutaj znajdziecie szczegółowe informacje o dolinie i jej atrakcjach.


Dolina jest bardzo cenionym miejscem wypoczynku zwłaszcza w zimie. Działają  tu liczne wyciągi narciarskie. To także doskonały rejon dla miłośników nordic walkingu, znajdują się tu dwa duże ośrodki tego sportu: Lavazé¨ i oświetlane po zmroku Lago di Tesero. Stoki otaczają dolinę Val di Fiemme leżącą na wysokości od 1000 do 2300 m n.p.m., dzięki czemu nie musimy się martwić o dobre warunki śniegowe na tutejszych trasach narciarskich.
Na obszarze Val di Fiemme, tuż przy wylocie doliny Travignolo, położona jest duża miejscowość o nazwie Predazzo. To główny ośrodek narciarski na tym obszarze. Miejsce jest znane między innymi ze skoczni narciarskich, na których podczas mistrzostw świata w latach 1991 i 2003 Adam Małysz święcił triumfy. Z Predazzo biegnie szosa prowadząca do dwóch przełęczy: Passo Valles i Passo Rolle. Znajdują się tam urwiska jednej z najbardziej interesujących grup górskich w Dolomitach: Pali. Kursuje stąd również kolejka, którą dojedziecie do Ski Center Latemar, bardzo nowoczesnej stacji narciarskiej położonej w Południowym Tyrolu (środkowa część Dolomitów). Trasy w tym ośrodku rozciągają się na wysokości od 1500 do 2500 m n.p.m. i są zawsze doskonale przygotowane i bardzo zróżnicowane. Wyzwanie dla narciarzy stanowi czarna trasa zwana „Samotną”, licząca 2,5 km długości, biegnąca po stoku Pala di Santa. O jej atrakcyjności stanowi nachylenie, liczące podobno ok. 60 stopni. Po drugiej stronie tego samego stoku znajdują się trasy czerwone i niebieskie. Łącznie 44 km tras i 18 km wyciągów.


Panuje powszechne i słuszne przekonanie, że pogoda w Dolomitach wyjątkowo sprzyja narciarzom. Przez ponad 80% dni w roku świeci tu słońce, a opady śniegu są obfite. Mimo wszystko jednak należy pamiętać też, że warunki atmosferyczne mogą się tutaj zmieniać bardzo gwałtownie. Nagłe burze i opady zdarzają się często, zwłaszcza latem i zwłaszcza w dolinach. Dlatego będąc w
Predazzo warto sprawdzać prognozę pogody przed każdym wyjazdem w trasę. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z podglądów na stronach internetowych i dzięki kamerom umieszczonym w terenie można podglądać jakie warunki panują na stokach. Na przykład tutaj możecie sprawdzić widok rejestrowany przez kamery w Predazzo.