W pobliskich rejonach zabytkowego Trydentu położona jest Riva del Garda – malownicza miejscowość o średniowiecznych korzeniach. Jest to najważniejsze i najbardziej znane miasteczko na wybrzeżu jeziora Garda. Znajduje się po północno-zachodniej stronie jeziora, u stóp wnoszącej się nad nim góry Monte Rocchetta (wysokość: 1575 m). Roztacza się stąd zapierający dech w piersiach widok na jezioro i wznoszące się nad nim szczyty. Przemieszczając się główną drogą w Riva del Garda, prowadzącą do miejscowości Torbole sul Garda, miniecie Monte Brione – idealne miejsce na wycieczki piesze bądź rowerowe. Patrząc stąd w stronę, po której wschodzi słońce, zobaczycie szczyt Monte Baldo, liczący 2218 metrów wysokości.

jezioro-garda

Ruch turystyczny w Riva del Garda zaczął się prężnie rozwijać w drugiej połowie XIX wieku. Tym, co przyciąga tutaj turystów, są nie tylko walory przyrodnicze, doskonałe warunki do windsurfingu, czy stosunkowo ciepły klimat jak na obszar górski, umożliwiający wypoczynek pomiędzy jednym wypadem na narty a drugim. Miasteczko to stanowi także gratkę dla osób zainteresowanych dziedzictwem historycznym. Wędrując wąskimi, malowniczymi uliczkami możemy zobaczyć i odwiedzić wiele wartościowych zabytków. Należą do nich m.innymi: XV-wieczny ratusz, Torre Apponaleo, maleńki kościół Dell’Inviolata ze swoim pięknym, barokowym wnętrzem, kościół Santa Maria Assunta, oraz wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku budynek Palazzo Pretorio.Tutaj możecie znaleźć więcej przydatnych informacji o Riva del Garda.

W Riva del Garda panują umiarkowane temperatury, a to dzięki subtelnej bryzie wiejącej znad pobliskiego, największego we Włoszech jeziora – jeziora Garda. To właśnie je Goethe nazwał swego czasu „majestatycznym spektaklem natury”. To nie tylko największy, ale też najczystszy tego typu zbiornik wodny Włoch. Zarówno turyści, jak i rdzenni Włosi przybywają tu aby zażyć kąpieli, popływać kajakiem, żaglówką lub na windsurfingu. Jesienią aura jest iście letnia – temperatury i pogoda sprzyjają wakacyjnemu wypoczynkowi.

riva-del-garda

Jezioro Garda jest ono długie, o wąskim kształcie i zróżnicowanej linii brzegowej, wypełnione krystalicznie przezroczystą wodą. Wschodni brzeg – należący już nie do regionu Trentino, a Veneto – jest skalisty i stromy. Ten teren nadaje się idealnie do wędrówek górskich i na wycieczki rowerowe. Wybrzeże po przeciwległej stronie jeziora za to jest faliste i łagodne, z szerokimi plażami. W północnej części, znajdującej się już po stronie obszaru należącego do Trentino, jezioro wydłuża się i zwęża. Okalają je tutaj masywy Adamello i Dolomitów.Tutaj możecie znaleźć więcej informacji o jeziorze Garda.

Dzięki sprzyjającym wiatrom w Riva del Garda panują doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu. Na wybrzeżu północnym jeziora Garda znajduje się kilka bardzo dobrych baz windsurfingowych. Będąc w tym rejonie warto też odwiedzić otoczone skalistymi wzniesieniami miasteczko Limone słynące ze sporego gaju limonkowego. Wokół jeziora jest również sporo innych urokliwych, małych kurortów i miejscowości, takich jak Garda czy Lacize. Oprócz jeziora Garda, w pobliżu miasteczka Riva del Garda znajdują się też inne jeziora: odległe o 6m Tenno i odległe o 5 km Ledro.