Mimo, że Zanzibar jest wyspą, na której dominuje islam nie znaczy to, że  nie  mieszkają tutaj wyznawcy innych religii.  Przebywając na wyspie odnosi się wrażenie, że tutejszy islam nie ma zabarwienia radykalnego. Wydaje się, że tutaj różne religie mogą spokojnie współistnieć obok siebie. Może dlatego odnajdziemy tutaj również świątynie innych religii. Jedną z nich jest katolicka katedra pod wezwaniem św. Józefa.

Duża budowla z wysokimi bliźniaczymi wieżami znajduje się na Kenyatta Road i choć wieże stanowią widoczny punk orientacyjny pośród wąskich uliczek nie łatwo trafić do samej katedry. Błądząc po dusznych, brudnych i niesamowicie wąskich uliczkach wreszcie dostrzegam małą tabliczkę na murze przy żelaznej bramie z napisem „Catholic Church”. Na szczęście brama jest otwarta a w świątyni odbywa się nabożeństwo. Wewnątrz panuje przyjemny chłód i niemal całkowita ciemność gdzieniegdzie rozświetlona jedynie światłem palących się świec.

Katedra została wybudowana w latach 1893 –  1897. Jej fundatorami byli francuscy misjonarze, którzy w tym właśnie miejscu już w roku 1860 założyli misję katolicką. Bryła katedry została zaprojektowana przez tego samego architekta, który zaprojektował katedrę w Marsylii.

Kolorowe płytki oraz witraże zostały sprowadzone specjalnie z Francji. Również freski, które namalowano na ścianach już po zakończeniu budowy katedry czerpią inspirację ze sztuki francuskiej tamtego okresu. Niestety niektóre freski po odnowieniu niemal zniszczono. Odnowiono je bardzo nieprofesjonalnie i zamiast ładniejsze są niestety brzydsze. Podobna sytuacja dotyczy kolorowych witraży w strzelistych oknach. Bardzo dużo z nich jest powybijanych, niekompletnych co sprawia dość przygnębiające wrażenia.

Kościół jednak jest wciąż żywy. W każdą niedzielę odbywa się tutaj kilka mszy świętych w których uczestniczy niewielka społeczność katolicka wyspy (statystyki podają że katolików na wyspie jest zaledwie 1% spośród wszystkich mieszkańców). Również w ciągu tygodnia odprawia się tutaj jedną czasami dwie msze. Poza tymi nabożeństwami zazwyczaj główne drzwi do katedry są zamknięte. Można spróbować dostać się do środka poprzez boczne drzwi, które można znaleźć przechodząc przez sąsiedni dziedziniec tutejszego klasztoru.

Skomentuj