Jedną z budowli, która przyciąga nasz wzrok w Stone Town jest zbudowany tuż obok House of  Wonders duży warowny zamek. Jest to Arab Fort zwany również Old Fort lub w języku Suahili – Ngome Kongwe. Duży fort zbudowany na planie kwadratu o wysokich, ciemno brązowych murach zwieńczonych obronnymi wieżami ciągle przypomina o dawnej potędze sułtanów Omanu, którzy panowali na wyspie.

Budowę fortu rozpoczęto w roku 1698 i ukończono w roku 1701 zaraz po wypędzeniu Portugalczyków, którzy do tej pory rządzili Zanzibarem przez ponad dwa wieki. Władza nad wyspą przeszła w ręce Arabów z Omanu a fort miał odeprzeć ewentualne, ponowne ataki Portugalczyków ale także powstrzymać najazd na Zanzibar ze strony konkurencyjnych klanów sułtanów z Omanu, którzy w tym samym czasie zajęli Mombasę w Kenii i chętnie przejęliby także Zanzibar.

Jednak historia tego miejsca sięga dalej niż XVII wiek. W miejscu gdzie obecnie możemy podziwiać te ciemne, grube mury warowni kiedyś stał wybudowany w latach 1598 – 1612 portugalski kościół. Ponoć gdy dobrze przyjrzymy się, stojąc na głównym dziedzińcu fortu, możemy dostrzec to co zostało ze starego kościoła katolickiego. W mury warowni zostały bowiem wmurowane pozostałości starej świątyni.

W XIX wieku fort był wykorzystywany jako więzienie. Na obrzeżach wschodniej ściany znajduje się miejsce gdzie była wykonywana kara śmierci. Uważa się, że słowo suahili gereza, czyli więzienie pochodzi od portugalskiego igreja, czyli kościół. Na początku XX wieku zlikwidowano więzienie i w forcie urządzono magazyny kolejowe.  W 1949 roku (z czasów panowania Anglików na wyspie) fort lekko przebudowano i na głównym dziedzińcu utworzono elegancki klub tenisowy dla pań. Jednak po rewolucji w 1964 roku i po opuszczeniu Zanzibaru przez większość Anglików, fort popadł w zapomnienie i stawał się coraz większą ruiną.

Obecnie fort, już odnowiony jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w Stone Town. Można zwiedzać górną część murów obronnych oraz wierzę po zachodniej stronie. W roku 1994 główny dziedziniec został przekształcony w amfiteatr. Dzisiaj właśnie tutaj w murach Starego Fortu odbywa się co roku w lutym jeden z najbardziej znanych festiwali muzycznych w Afryce – „Sauti Za Busara”. Jeżeli planujecie wjazd w tym okresie na Zanzibar to warto tak ułożyć swoje plany aby właśnie w czasie festiwalu być na wyspie (w 2012 roku festiwal będzie odbywał się w dniach 8-12 luty). Na jednej scenie można zobaczyć i usłyszeć ponad 400 muzyków z całej Afryki.

Tak o festiwalu mówi jego dyrektor Yusuf Mahmoud: „Festiwal ten przybliża młodym ludziom lokalną kulturę Afryki. Daje szanse artystom i muzykom spotkać się razem. Mogą uczyć się od siebie wzajemnie jak zachować nasze tradycje przy życiu. Jednocześnie festiwal daje prace miejscowej ludności i promuje Zanzibar jako miejsce odpowiedzialnej turystyki, jako miejsce, które szanuje lokalną kulturę”. Strona internetowa oraz program festiwalu „Sauti Za Busara” w 2012 roku.

W forcie znajduje się również punkt dobrej informacji turystycznej oferujący w sprzedaży kilka książek o wyspie jak i szereg ulotek reklamujących wycieczki po okolicy. Znajduje się tutaj również przyjemna kawiarnia a co może bardzo prozaiczne ale czasami niezbędne, czysta toaleta publiczna :) Natomiast w zachodniej wierzy można znaleźć w sklepiku wyroby lokalnych twórców i pamiątki dla turystów. Arab Fort jest jednym z tych miejsc, które świadczą o przeszłości wyspy i jej historii ale jednocześnie w tych starych murach powstaje również współczesny obraz tej wyspy tutaj „pisze” się tą najnowszą historię tego zakątka Afryki .

Skomentuj