W drodze powrotnej do Bangkoku zostało nam jeszcze trochę czasu więc odwiedziliśmy jedne z miejscowych warsztatów gdzie lokalni artyści wytwarzają z drzewa cudowne płaskorzeźby. Prawdziwe Tajskie rzemiosło reprezentują właśnie ozdobne rzeźbienia w drewnie. Tajowie z czasem rozwinęli takie tradycyjne motywy, jak kwiaty lotosu, tajemnicze stworzenia z mitologii indyjskiej czy chińskie smoki ale także słonie i inne zwierzęta. W swoim niemal koronkowym artyzmie nie mają sobie równych. Jedynie na Bali spotkałem podobne cuda. Jednak tutejsze wyroby okazały się tańsze niż cuda wyrabiane w Indonezji.

Rzeźbione dekoracje zazwyczaj widnieją na meblach, religijnych i monarszych budowlach, królewskich barkach i powozach, a w skromniejszym wymiarze również na najbiedniejszych domostwach. Kiedyś używano wyłącznie drzewa tekowego, które okazywało się najbardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Dzisiaj niestety tych drzew jest mało więc zastępuje się je bambusem lub rattanem. Choć te artystycznie, misternie rzeźbione, niemal drewniane koronki mają swoją cenę to są zachwycające na tyle, że warto poświęcić trochę czasu na odwiedzenie takiego miejsca i oddać hołd ich twórcom, którzy wszystkie te przepiękne płaskorzeźby z wielkim mozołem wykonują w całości ręcznie i na dodatek z jednego kawałka drewna!

3 komentarze do “Drewniane koronki”

  1. Agnieszka :

    a gdzie znajduja sie te warsztaty rzeźbiarskie ???? wybieram sie do Bangkoku i bardzo bym chciala je odwiedzic

  2. Agnieszko opisywane miejsce to „Royal Thai handicraft center” adres: 40 Moo 6 | Don Kruay, Damnoen Saduak. To ta sama miejscowość gdzie znajduje się najpopularniejszy trag wody. Około 100 km od Bangkoku. Bez problemu dojedziesz tam sama albo z którymś miejscowych biur podróży.

    pozdrawiam serdecznie
    Adam

  3. Coś przepięknego,jak żywe, ARCYDZIEŁO!!!

Skomentuj