Kolejnym punktem na mapie zwiedzania Bangkoku tropem świątyń stała się dla nas doskonale widoczna „Złota Góra”, kiedyś najwyższy punkt stolicy. Dokładnie mówiąc to zespół świątyń pod nazwą Wat Saket. Jest to kompleks położony w dolnej części sztucznie usypanego wzniesienia. Nad świątynią góruje złota chedi.

Świątynia została tutaj założona już przez Ramę I (1782 – 1890). Miejsce to wykorzystywano do kremacji zwłok zwykłych obywateli, którzy nie mogli w ten sposób chować swoich bliskich w obrębie miasta. W czasie zarazy cholery, która miała miejsce za panowania króla Ramy II (1809 – 1824) skremowano tutaj około 30 tysięcy ciał. Chociaż niektóre źródła podają, że ciała tych nieszczęśników częściej były pożywieniem dla sępów i bezdomnych psów.

Wzgórze zaczął usypywać Rama III (1824 – 1851). Jednak grunt okazał się zbyt miękki i wybudowana tutaj chedi przewróciła się.  Dopiero następca Rama IV w połowie XIX wieku umocnił kopiec, wbijając w bagienną ziemię tysiąc tekowych bali. Zadanie ostatecznie zakończył jego syn, Rama V 91853 – 1910). Wybudowano chedi, która stoi do dzisiaj. Betonowe ściany zostały dobudowane podczas II wojny światowej, aby zapobiec osunięciu się wzgórza. Również w czasie wojny zainstalowane tutaj syreny ostrzegały mieszkańców przed nalotami aliantów.

Legenda głosi, że włąśnie na „Złotej Górze” przechowywane są szczątki Buddy, ponoć przywiezione przez Brytyjczyków z Indii i Nepalu.  Oczywiście nie wiadomo ile w tym jest prawdy, jednak miejsce jest uważane za święte zarówno ze względu na prawdopodobne relikwie jak również ze względu na miejsce gdzie „pochowano” tylu ludzi.

Aby dotrzeć na szczyt 78 metrowego wzniesienia trzeba pokonać około 318 schodów. Jednak warto choćby ze względu na wspaniałe widoki jakie roztaczają się tutaj w pogodny dzień na całe miasto. Jeżeli traficie w te rejony na przełomie października i listopada (na 9 dni po pełni księżyca) koniecznie weźcie udział w festiwalu, który organizowany jest właśnie tutaj. „Złota Góra” owinięta jest w czerwone płótno a wokoło niej odbywają się przedstawienia teatralne, pokazy fajerwerków, pokazy cyrkowe oraz wiele innych imprez.

Skomentuj