Niedaleko Królewskiego Starego Miasta znajduje się największa (powierzchnia: 80.000m²) i najstarsza świątynia w Bangkoku. Wat Pho (pełna nazwa Wat Phra Chetuphon Vimolmangklararm Rajwaramahaviharn), czyli Świątynia Leżącego Buddy (Świątynia Odpoczuwającego Buddy) jest domem dla największego wizerunku Buddy w Tajlandii.

Świątynia została wybudowana na miejscu gdzie kiedyś znajdowała się inna, jeszcze starsza. Pracę nad jej budową rozpoczęto w 1788 roku. Była rozbudowywana w okresie panowania króla Ramy III (1824 – 1851). Ostatnio odnawiano ją w 1982 roku. W całej świątyni możemy obejrzeć ponad 1000 różnych wizerunków Buddy a pierwsze zbudowania świątynne pochodzą z XVI wieku. Świątynię zamieszkuje ok. 300 mnichów.

Jednak wszyscy przychodzą tutaj dla tego jednego leżącego, odpoczywającego, spoczywającego lub umierającego (wszystkie określenia są w użyciu) Buddy. Figura przedstawia umierającego Buddę w oczekiwaniu na nirwanę. Tak naprawdę wykonana jest z cegieł. Jednak pokrycie jej złotymi płytami dało niezwykły efekt zwłaszcza przy takich rozmiarach, 46 metrów długości i 15 metrów wysokości. Posąg szczelnie wypełnia całą kaplicę.

Ogromne stopy (3 metry wysokości) inkrustowane są macicą perłową. Możemy dostrzec tutaj 108 starych symboli, po których można poznać człowieka oświeconego. W kaplicy zawsze znajduje się mnóstwo ludzi, usiłujących zrobić zdjęcie tak aby objąć cały posąg. Niestety jego wielkość a także fakt, że wypełnia niemal całe wnętrze skutecznie to uniemożliwia. Trzeba się uzbroić w cierpliwość aby „pstryknąć” swoje.

Na wschodnim dziedzińcu, przesłonięty krużgankami, stoi piękny bot, najważniejsza w Wat Po sala modlitw i wyświęceń. Dziedziniec usiany jest niewielkimi chedi i kamiennymi posągami w dziwnych pozach. Są to riśi, czyli hinduscy pustelnicy. Figury wykorzystywano niegdyś w nauczaniu niepiśmiennych ludzi, ponieważ pozwalały poznać naturę różnych chorób, objawy i sposoby leczenia masażem.

Wat Pho jest miejscem narodzin tradycyjnego masażu tajskiego. Jeszcze zanim założono tutaj świątynie w miejscu tym ćwiczoną jogę i masowano. Od 1962 roku działa tutaj szkoła masażu i ziołolecznictwa. Jeżeli ktoś ma ochotę na masaż może z tego skorzystać w jednym z budynków przyklasztornych. Ponoć właśnie tutaj jest najlepszy tajski masaż w całej Tajlandii.

.

Skomentuj