Miejscowi nazywają swój kraj Kenia. Jednak funkcjonuje też inna wymowa: “Kinia” – pochodząca jeszcze z czasów kolonialnych – używana do dziś nie tylko wśród starych osadników. Nawiązuje ona do oryginalnej nazwy góry Kenia – Kirinyaga, którą skrócono do “Ki-nya”, następnie “i” zmieniono na krótkie ‚”e”. Kiedy Jomo Kenyatta został pierwszym prezydentem niepodległej Kenii, nowa nazwa kraju ugruntowała się dzięki zbieżności z nazwiskiem prezydenta.

Afryka wschodnia to prawdopodobnie obszar, na którym żyli nasi najdawniejsi przodkowie, zaliczani już do hominidów (ssaków naczelnych). Najstarsi z niech to Australopitek żyjący 5,5 – 1 mln lat temu, potem pojawił się Homo (człowiek). Jednak zanim nadeszła era gatunku Homo sapiens (przypuszczalnie ok. 35 tys. lat temu), na Ziemi żyli przedstawiciele gatunków Homo habilis (człowiek zręczny) i Homo erectus (człowiek wyprostowany). Wykopaliska afrykańskie świadczą o tym, że przodkowie współczesnego gatunku Homo sapiens żyli właśnie w Afryce Wschodniej i stamtąd migrowali na inne kontynenty.

Flaga Kenii


DSC_0572-1

Wielki Rów Wschodni jest miejscem, w którym dobrze przechowały się szczątki dawnych organizmów, bowiem erupcje wulkanów wielokrotnie przykrywały skamieniałości grubymi warstwami popiołów. Jest to obszar, na którym prowadzą badania antropolodzy z całego świata. Najstarsze szczątki znaleziono w 2000 roku na wzgórzach Tugen w Kenii. Odkryto szczątki hominida, który żył 6 mln lat temu. być może jest to pierwszy poznany gatunek, który może być uznany za przodka człowieka.

DSC_0423

W Kenii natrafiono także na przedstawicieli australopiteków, którzy prawdopodobnie pojawili się 4,2 mln lat temu. Szczątki najstarszego australopiteka znaleziono (w 1965 roku) na wschód od jeziora Turkana. Najsłynniejszym znaleziskiem jest tzw. “chłopiec znad jeziora Turkana” – prawie kompletny szkielet dziewięcioletniego osobnika płci męskiej z gatunku Homo erectus, który żył 1,5 mln lat temu.

DSC_0925

Jeśli teoria “kolebki ludzkości” jest prawdziwa, to właśnie homo erectus powędrował z Wielkiego Rowu Wschodniego do Azji, Europy i rozprzestrzenił się na cały kontynent afrykański, gdzie w ciągu następnych kilku setek tysięcy lat pojawił się Homo sapiens.

DSC_0028

Początki osadnictwa na terenach współczesnej Kenii sięgają paleolitu (starsza epoka kamienna), gdy rozprzestrzeniły się tu grupy myśliwych i zbieraczy. prawdopodobnie na terenie całej Afryki żyło wówczas ok. 100 tysięcy ludzi. Żyli w małych grupach składających się z kilku rodzin. Niektórzy prowadzili osiadły tryb życia inni wędrowali. Byli to przodkowie Pigmejów i Buszmenów.  Potomkowie tych najstarszych ludów wciąż żyją na terytorium Kenii.

DSC_0596

Około 2000 lat temu na tereny dzisiejszej Kenii przywędrowały z Egiptu oraz wyżyn Somalii i Sudanu ludy kuszyckie, w większości pasterskie i rolnicze. Kuszyci zasymilowali się z ludami, które przybyły później. Przejęli nowe języki i zwyczaje. Zmiany jednak dotyczyły każdej ze stron. Obrzędy obrzezania chłopców i dziewcząt, praktykowane przez Kuszytów stały się ważnymi rytuałami dla wielu innych ludów i przetrwały w tradycji do dzisiaj.

DSC_0919

Najważniejsze dla współczesnej Kenii migracje ludności odbywały się w pierwszych wiekach naszej ery. Z północnego zachodu i górnego Nilu przybywały ludy mówiące językami  nilotyckimi uznawane za przodków grupy etnicznej Kalenjin. Z zachodu i południa przybyli ludzie posługujący się językiem bantu, przodkowie dzisiejszych Kikuju, Gusii, Akamba i Mijikenda. Nastała epoka żelaza. Umiejętność wytwarzania narzędzi bardziej trwałych i bardziej precyzyjnych niż kamienne, ułatwiło ludom Bantu szybkie rozprzestrzenienie się z ich rdzennych terenów. Do ok 1000 r.n.e. narzędzia kamienne zostały całkowicie zastąpione żelaznymi.

DSC09825

Na wybrzeżu ludy Bantu mieszały się przez kilkaset lat z ludami kuszyckimi oraz przybyszami z Arabii i zatoki Perskiej. Islam sprawił, że z tego melanżu powstała odrębna kultura i grupa ludów Suahili. Dla Kenii ludy Suahili stały się łącznikiem ze światem, bowiem zajmował się handlem zwierzęcymi skórami, kością słoniową, produktami rolnymi i niewolnikami. W zamian za te towary statki z Bliskiego Wschodu, Indii a nawet Chin przywoziły tkaniny, metale, ceramikę, zboża, cukier, ghee (sklarowane masło). Suahili byli pierwszymi Kenijczykami, którzy posługiwali się bronią palną, spisali swój język. Jako pierwsi stworzyli społeczeństwo o skomplikowanej, rozwarstwionej strukturze, żyjące w miastach i na wsiach.

Wielkimi krokami zbliżał się wiek XV kiedy do spokojnej Kenii przybywają Portugalczycy….

Skomentuj