Wierze Kindze Choszcz, że z nieba pilnuje naszych marzeń. O Afryce marzyłem od dziecka. Podróżowałem do krainy lwów, słoni i baobabów wiele razy, ale tylko w moich marzeniach, snach i fantazjach. Po latach udało się sny przeistoczyć w rzeczywistość. Kenia to pierwsze moje spotkanie z Czarnym Lądem – mam nadzieję, że nie ostatnie.

Afryka zachwyciła mnie kolorami. Nie spodziewałem się, że na spieczonej słońcem ziemi życie ubrane jest w tak różne kolory. Feria barw zachwyca i powala na kolana. Afryka jest dla mnie czarna, czerwona, zielona, żółta, niebieska, pomarańczowa. Choć codzienność jest trudna nie ma szarości. Spotkałem ludzi o groźnych spojrzeniach, dumnych wojowników i wspaniałe, uśmiechnięte dzieciaki.

DSC_0643

Czarna, bo po zmroku jest wszędzie ciemno. Nawet w największych miastach jak Mombasa czy Nairobi większość ulic jest nieoświetlona. Ciemność panuje właściwie wszędzie, a razem ze zmrokiem na ulice wypełzają jakieś dziwne cienie inne zapachy i wszytko przeraża. Jedynie wokół pojedynczych żarówek umieszczonych przy niektórych domach spotykają się ćmy.

DSC_0804

Czerwona, bo stroje masajskie są jak kolorowe motyle pośród buszu i sawann. Czerwona, bo taki jest kolor ziemi – zwłaszcza w Tsavo. Cudowny rdzawy pył osiada na włosach, twarzy, ubraniach, wciska się do nosa, ust – jest wszędzie.  Człowiek jakby szlachetnieje obsypany czerwonym kurzem a czerwone słonie zapierają dech w piersiach.

DSC_0347

Zielona, bo mimo że to prawie równik i pora sucha zieleni nie brakuje. Zarówno tej bujnej jak i tej “kurczącej” się bo wody zaczyna brakować. Zielone pióropusze palm, szabliste liście bananowców, wielkie parasole akacji i magiczne baobaby. Nigdy nie sądziłem, że tyle tu odcieni zieleni.

DSC_0936

Niebieska, bo tak pięknego nieba jeszcze nie widziałem. Białe chmury malują na niebieskim niebie fantazyjne kształty. Niebieska, bo Ocean Indyjski tak ciepły i piękny, że aż zawraca w głowie i daje złudzenie nieskończoności i raju na ziemi.

DSC_0525

Żółta, bo słońce nadaje wszystkiemu ciepły odcień żółci, bo piasek na plażach podczas zachodu słońca z białego zmienia się w lśniące złoto i wreszcie żółte koraliki, które ozdabiają stroje masajskie kłują w oczy i w serce. No i lot żółtym balonem nad Masai Marą.

DSC_0199-1

W powietrzu czuć zarówno zapach pierwotnego życia, jak i gnijących śmierci. Czuć zapach Afryki. Czuć wilgoć (zwłaszcza na wybrzeżu) i pot leje się strumieniami z każdego człowieka. Dla nas europejczyków to istne piekło. Ale gdyby tak pięknie było w piekle to ja chcę tam tam spędzić cały ten czas, który zostaje nam dany po opuszczeniu Ziemi.

DSC_0059-2

Myślałem, że Afryka będzie smutna. Okazało się, że mimo biedy, braku prądu w domach, braku wody nie widziałem smutku. Po zrobieniu 2 tysięcy kilometrów po Kenii wiem, że szczęście nie musi być związane ze statusem materialnym w jakim żyjemy.

DSC_0452

Oczywiście różnica pomiędzy Europą czy Azją jest ogromna, ale każdy człowiek, w każdej sytuacji potrafi znaleźć coś dobrego. Hukana matata (nie ma problemu) to chyba najczęściej używane słowa, które słyszy biały człowiek z ust Kenijczyków.

DSC_0975

Nie spodziewałem się takiej różnorodności kultur. Kultur fascynujących i tak odmiennych od tych, które poznałem wcześniej. Kenia jest chyba najbarwniejszym kulturowo krajem w całej Afryce. Kraj ten zamieszkuje ponad 40 ludów mówiących różnymi językami i kultywujących różne tradycje. Najliczniejsze są ludy z grupy Bantu: Kikuju, Luhia, czy Kamba w większości przeszły na chrześcijaństwo. Lud Suahili zamieszkuje wybrzeże i wyspy Oceanu Indyjskiego. Różnią się strojem, kulturą i zwyczajami od pozostałych – w większości są to muzułmanie.

DSC_0702

Jednak chyba najciekawsze są ludy z grupy nilockiej są to ludy pasterskie,które zachowały najwięcej ze swojej dawnej kultury bo zarówno obyczaje jaki i stroje a także własne struktury społeczne. U Masajów i Samburu noszących słynne czerwone stroje i ozdoby z koralików wciąż obowiązuje podział na grupy wiekowe i odbywają się obrzędy inicjacyjne.

DSC_0663-1

Przedstawiciela ludu Turkana łatwo rozpoznać po strojach z wyprawionych skór, ozdobach z kamiennych korali i skorup strusich jaj. Od tej ilości różnych stroi, fryzur, twarzy można dostać zawrotu głowy. Zdecydowanie Kenia to kraj pięknych i interesujących ludzi.

DSC_0669

Tłok, chaos, przestrzeń, kolory w każdym odcieniu tęczy, zapachy, ludzie, kultura  i dzikie zwierzęta  do tego krajobrazy zapierające dech w piersiach i palące słońce, niebiesko zielony ocean indyjski to wszystko składa się na magiczny obraz serca Afryki – Kenii. Zapraszam…….

DSC_0699

Skomentuj