Jest takie miejsce w Europie gdzie do dzisiaj jedynym możliwym środkiem komunikacji jest wynajęcie osiołka a samochody czy nawet rowery są zakazane. Jest takie miejsce gdzie Leonard Cohen napisał większość swoich piosenek. To miejsce to wyspa Hydra (Idra) leżąca u wybrzeży Grecji (37 mil morskich od Aten)  w archipelagu wysp w Zatoce Sarońskiej. Port i miasto Idra (Hydra), zabudowane rzędami dużych kamiennych rezydencji i białych domów krytych dachówką, leżące nad półkolistą zatoką są wyjątkowo piękne. W sezonie nabrzeże staje się jedną wielką kawiarnią na świeżym powietrzu, hotele są pełne, a dyskoteki pękają w szwach. W latach sześćdziesiątych XX wieku wyspa stała się modna wśród artystów i wtedy zaczęto odnawiać stare i piękne budynki. Wyspa nabrała klasy i urody ale również stała się modnym kurortem turystycznym. Ze względu na bliskość Aten, dociera tu również mnóstwo jednodniowych turystów. Miom wszytko warto zobaczyć tą perełkę i poczuć jej klimat.

Grecja (192)

Grecja (198)

Nabrzeże miasta Idry jest dosłownie usiane willami. Większość z nich zbudowano w XVIII wieku, dzięki bogactwu zgromadzonym przez dużą flotę handlową składającą się ze 160 statków, które pływały aż do Ameryki. Podczas wojen napoleońskich przerwały one angielską blokadę, by sprzedawać zborze do Francji. Zbito na tym fortunę, zaś wyspa cieszyła się szczególnymi względami Turcji, gdyż miała swoje władze i nie płaciła podatków, za co wysyłała sułtanowi marynarzy. Takie warunki przyciągały ówczesnych imigrantów z Grecji z mniej uprzywilejowanych regionów stałego lądu.

Grecja (170)

W latach dwudziestych XIX wieku miasto miało prawie 20 000 tysięcy mieszkańców, co jest liczbą niewiarygodną, zwłaszcza że obecnie jest ich zaledwie około 3 tysięcy. Podczas wojny o niepodległość kupcy i Idry dali greckiej marynarce wiele statków i wielu dowódców. W czerwcu odbywa się festiwal Miaoulia, jest to uroczystość upamiętniająca Admirała Andreasa Miaoulisa, który wysłał bandery przeciwko tureckiej flocie podczas Powstania Greckiego. Kulminacją uroczystości jest płonąca łódź dryfująca na morzu będąca hołdem dla marynarzy, którzy ryzykowali życie podczas niebezpiecznej misji.

Grecja (172)

Rezydencji rodzin kupieckich, projektowane przez architektów z Wenecji i Genui, są wspaniałymi zabytkami miasta. Na zachodnim brzegu wyspy i wyrastającym za nim wzgórzu rozpościera się rezydencja Voulgaris, o bardzo interesujących wnętrzach, a także Tombazis, wykorzystywana jako wakacyjny akademik szkół artystycznych. Wyżej położony pałac Koundouriotis był niegdyś domem zamożnego armatora, którego flota wyzwalała Grecję. Jego wnuk Pavlos był prezydentem Grecji w latach dwudziestych XX wieku.

Grecja (195)

W Idrze jest ponoć 365 kościołów – cóż wszystkie wyspy chwalą się podobną ilością, ale tutaj jest to chyba najbliższe prawdy. Najważniejszą świątynią jest katedra Panagia Mitropoleos, niedaleko portu.

Grecja (194)

Jedyna piaszczysta plaża na wyspie znajduje się w Mandraki, 2 km. od portu. Po drugiej stronie zatoki nadmorską ścieżką można dojść do kamienistej plaży w Kamini. Idąc dalej ścieżką wzdłuż morza dojdziemy do kolejnej małej plaży (również kamienista). Sam spacer ponad brzegiem morza to wielka uczta dla oczu. przepiękne widoki rekompensują nieco małe i kamieniste plaże, do których tą ścieżką się dociera. Widoki cudne.

Grecja (191)

Po wyspie nie jeżdżą żadne samochody (poza dwoma, które wywożą śmieci), nie ma również utwardzanych dróg poza portem. Wyspa jest górzysta, a jej centralną część można zwiedzać tylko pieszo albo na osiołku. W rezultacie większość turystów zatrzymuje się tylko w porcie, a szkoda. Jeżeli wybierzecie się na tą wyspę na kilka dni na pewno odkryjecie tutaj wiele pięknych miejsc, gdzie turyści nie docierają a i miejscowi są zupełnie innymi ludźmi.

Grecja (186)

Takie inne oblicze wyspy odkrył w latach 60 XX wieku Leonard Cohen. Po raz pierwszy przybył na Hydrę 14 kwietnia 1960 roku. Mieszkała tam wtedy niewielka społeczność artystów: malarzy, pisarzy, tancerzy i mówiło się po angielsku. 27 września 1960 roku Cohen kupił na Hydrze dom za 1500 dolarów, jak sam  mówi była to najmądrzejsza decyzja w jego życiu. W tym domu na przestrzeni lat powstała znacząca  większość twórczości  Cohena. Tutaj napisana została powieść “Piękni przegrani”, tutaj powstało wiele z jego wierszy i piosenek.

Grecja (171)

Ponoć na wyspie można spotkać także sławną Alexis Z “Dynastii” – Joan Collins, gdy siedzi na nabrzeżu w jednej z kawiarni i pije słynne cafe frappe.

Na wyspę najłatwiej dostać się z portu w Pireusie. Kursuje wiele promów i wodolotów. Rejs trwa mniej więcej 1,5 godziny. Można popłynąć rano i wrócić wieczorem. Na pewno warto!

Grecja (197)

Skomentuj