Birmingham (10)

Charakterystycznym akcentem miasta jest centrum handlowe Bull Ring, którego częścią jest dom towarowy Selfridges, zaprojektowany przez architekta czeskiego pochodzenia Jana Kaplickiego, którego śmiało można nazwać Van Gogh’iem architektury.

Bullring

Jest to rozbudowany domu towarowego Bull Ring z lat 60-tych ubiegłego wieku. W projekcie Selfridges architekci całkowicie zrezygnowali z okien, pokrywając „blobową” bryłę budynku wielkimi, srebrzystymi cekinami (jest ich 150 tysięcy). Dzięki temu, z zewnątrz wygląda on jak błyszczące, jubilerskie cacko, będące obietnicą luksusowych dóbr, które znajdują się wewnątrz.

Birmingham (12)

Zrealizowany w 2003 r. budynek (budowa kosztowała 800 mln funtów) okazał się nie tylko wielkim sukcesem komercyjnym, ale też szybko stał się symbolem miasta, choć na początku budził ogromne kontrowersje wśród mieszkańców miasta. Na jego budowę zużyto podobną ilość stali co na budowę Empire State Building w Nowym Yorku.

Birmingham (9)

Kropką nad i było uhonorowanie go architektoniczną nagrodą wicepremiera Johna Prescotta dla najbardziej zaskakującego budynku oraz RIBA Award for Architecture w 2004 r. Jest to ponoć najczęściej odwiedzane centrum handlowe w całej Wielkiej Brytanii.

Birmingham (60)

Skomentuj