Birmingham (48)

Birmingham, zwane niegdyś "warsztatami świata", przekształciło schedę rewolucji przemysłowej w swój największy atut. Dominuje architektura wiktoriańska z drugiej połowy XIX w. – ciasno pobudowane ceglane budynki kryte rdzawą dachówką.

Birmingham (11)

Po ulicach krążą dwupiętrowe czerwone autobusy i czarne taksówki prowadzone przez Pakistańczyków i Sikhów w turbanach – ponad 1/3 mieszkańców pochodzi spoza Europy. Dziś to ważne centrum kultury i sztuki, a nowoczesna architektura harmonijnie współistnieje z wiktoriańskimi budowlami. Stare budynki fabryczne zamieniono w centra kultury, a robotnicze slumsy i warsztaty – w muzea.

Birmingham (36)

Pierwsza wzmianka historyczna o Birmingham pochodzi z przełomu 1085/86, a w roku 1166 miasto otrzymało prawa targowe. Pod koniec XVIII wieku Birmingham było centrum rewolucji przemysłowej, jak powszechnie wiadomo powstała tam pierwsza fabryka maszyn parowych.

Birmingham (72)

Zasadniczy rozwój Birmingham przypada na XIX wiek, kiedy to miasto urosło do rangi jednego z ważniejszych ośrodków przemysłowych.W czasie drugiej wojny światowej miasto dotknęły naloty bombowe, co spowodowało gruntowną przebudowę w latach 50. i 60. Centrum Birmingham z biurowcami i drapaczami chmur sprawiało niekorzystne wrażenie i było nazywane "betonową pustynią".

Birmingham (53)

Pod koniec XX wieku miasto zostało poważnie przebudowane, co uczyniło z niego nowoczesny ośrodek miejski, gdzie udało połączyć się przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. Wszytko przeplata się na każdym kroku, co niewątpliwie sprawia, że w mieście czujemy się dobrze i swobodnie.

Birmingham (39)

Miasto nie przytłacza ogromem. Wszędzie można dojść spacerkiem, samochód w centrum jest zbyteczny. Miasto jak na przemysłowe jest również bardzo zielone. Ponoć posadzono 6 milionów drzew, a w pobliskim Sutton znajduje się największy na świecie (970 ha) rezerwat przyrody w obrębie miasta.

Birmingham (35)

Birmingham to również świetne miejsce na zakupy. Ze swoimi tysiącami sklepów stanowi drugie, po Londynie centrum zakupowe w Anglii. Na pewno jest miasto gdzie warto spędzić chociaż weekend.  Jeszcze gdyby nie ta pogoda 🙂

 Birmingham (69)

 

Skomentuj