Mało kto wie, że sieć kanałów Birmingham jest dłuższa od najsławniejszych weneckich kanałów! Brindleyplace to stara, przemysłowa dzielnicy Birmingham wybudowana właśnie  nad siecią kanałów.  Wg. mnie jest to najładniejsza część tego miasta i najbardziej modna w dzisiejszym Birmingham.

Birmingham (14)

Kanały pojawiły się w mieście w XVIII w. Pierwszy, zbudowany w 1769 r., łączył Birmingham z Wednesbury. Za nim poszły kolejne. Ich łączna długość w XIX w. przekraczała 280 km. A że miasto położone jest na pofałdowanym terenie – konieczna była budowa systemu śluz wyrównujących poziomy i kontrolujących przepływ wody pomiędzy kanałami należącymi do różnych kompanii.

Birmingham (30)

System rzecznego transportu był dobrze zorganizowany – kolejne firmy kupowały statki i zaczynały bogacić się na przewozie. Dziś część kanałów została zasypana, nadal spławne jest jednak 184 km).

Birmingham (24)

Z wygiętych w łuk mostkach przerzuconych nad wodą widać długie i wąskie łodzie, które z powodzeniem można by nazwać tramwajami wodnymi, gdyby kursowały regularnie. Ale nie kursują. Można za to wykupić kilkugodzinny lub nawet kilkudniowy rejs.

Birmingham (21)

Albo zjeść kolację w pływającej restauracji czy zabukować nocleg w hotelu na wodzie. Można również spacerować wzdłuż kanałów lub wstąpić do bardzo licznych tutaj kawiarni, pubów czy sklepów.

Birmingham (22)

Skomentuj