bali

Bali to wyspa, która rzuca przybyszów na kolana. Jeszcze długo po wyjeździe nie można się z nich podnieść. To wyspa rzucająca urok. Nie ma sposobu żeby się od niego uwolnić. Bali to uczta dla oczu, węchu, uszu i ciała. Krajobrazy oszałamiają. Urozmaicona linia brzegowa, dzik przyroda, kultura, wierzenia i magia przyciągają na wyspę ludzi spragnionych egzotycznego piękna.

Tarasy

Bali należy do  Indonezji. Jest wyspą w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Na zachodzie od wyspy Jawy oddziela ją cieśnina Bali, a na wschodzie od wyspy Lombok cieśnina Lombok. Cały archipelag Wysp Sundyjskich słynie z pięknych tropikalnych krajobrazów, ale Bali ma coś więcej: unikatową kulturę, mieszankę hinduizmu i miejscowych, animistycznych wierzeń.

Bali (232)

Balijczycy nazywają swoją ojczyznę „wyspą świątyń”. W każdym, nawet najmniejszym, miasteczku jest przynajmniej jedna kapliczka poświęcona lokalnym bóstwom, a w każdej większej miejscowości – bogato zdobione świątynie. Na każdym kroku składa się dary bogom i bóstwom, pali się kadzidła wiec zapach jest oszałamiający. Dla mnie pierwsze skojarzenie z Bali to magia. Każdy dzień zaczyna się i kończy złożeniem ofiary.

Bali (12)

Dominującą religią jest hinduizm, a ściślej jego odmiana zwana potocznie Dharma – mimo tego, że cała Indonezja jest krajem muzułmańskim. Hinduizm, który przywędrował tu przed laty, zmieszał się jednak z kultywowaną od lat wiarą w liczne bóstwa i demony oraz z miejscowymi zwyczajami (m.in. z kultem przodków) i tylko w niewielkim stopniu przypomina religię wyznawaną w Indiach. Wiara, że cały świat zdominowany jest przez przeciwieństwa takie, jak: dobro i zło, dzień i noc, bóstwa i demony, życie i śmierć, a pomyślność i dobrobyt może zapewnić jedynie równowaga pomiędzy nimi.

Bali (34)
Takie postrzeganie świata sprawia, że życie Balijczyków toczy się wokół składania hołdu duchom i obłaskawiania demonów. Błagalne podarki można spotkać na każdym kroku: przy wejściu do domów, w rikszy, w taksówce, przed sklepem.

Bali (189)

Najczęściej są to liście roślin z kilkoma ziarnami ryżu, czasami ozdobione kwiatami. Ponoć Bóg tworząc Bali, umieścił ją na grzbiecie olbrzymiego Żółwia Bedawang. Od tej pory razem unoszą się na falach oceanu – tak mówią mieszkańcy tego cudownego miejsca. Bali zamieszkują spokojni, tolerancyjni i wiecznie uśmiechnięci ludzie o artystycznych duszach, przepełnionych miłością do bogów i wszystkiego co żyje na ziemi.

Bali (59)

Holenderski kupiec korzenny Cornelis de Houtman, odkrywszy Bali w końcu XVI stulecia, doznał takiego oszołomienia, że długo nie mógł sie zdecydować na opuszczenie wyspy. Kiedy wreszcie z ciężkim sercem podniósł kotwicę, cześć jego marynarzy pozostała na brzegu, ci zaś, którzy wrócili do domów, opowiadali, że znaleźli zakątek ziemskiego raju.

Bali (154)

Choć minęły wieki i Bali nie jest już taka dziewicza, to nadal zachwyca mimo trudnej historii. Historii, która nie pasuje do raju. Krwawym dramatem był zbrojny podbój Bali przez Holendrów. Radżowie balijscy w obliczu klęski popełnili wraz z dworem i poddanymi grupowe samobójstwo. Wyspa spłynęła też krwią w wyniku bratobójczej masakry w 1965 roku po nieudanym puczu indonezyjskich komunistów. W październiku 2002 roku z kolei zamach terrorystyczny pozbawił życia blisko 200 osób. Mimo wszytko wyspa nie traci swojego sielankowego klimatu i czaruje wszystkich gości.

Bali (185)

Skomentuj