Sri Lanka (768)

Dalada Maligawa czyli Świątynia Zęba to najważniejsza buddyjska świątynia na Sri Lance. Białe budowle są malowniczo położone na wschodnim brzegu jeziora Kandy. Wewnątrz kryje się najświętszy przedmiot buddyzmu, relikwia Zęba, przyciągająca pielgrzymów nie tylko z całej wyspy, lecz także z wielu innych zakątków Azji i całego świata. Dokładnie jest to lewy górny siekacz Buddy, jak wyjaśniają w sanktuarium w Kandy. Według legendy, gdy palono ciało Buddy, jeden z jego zębów uniósł się w powietrze sygnalizując w ten sposób chęć pozostania na ziemi (inna wersja mówi o tym, że ząb został wykradziony ze stosu pogrzebowego).

Sri Lanka (774)

Ząb został przemycony na Sri Lankę we włosach księżniczki Orissan i gdy w IV wieku n.e. buddyzm, za sprawą syna cesarza Aszoki, zatriumfował na wyspie, stał się on główną relikwią. Później wędrował z miejsca na miejsce, na chwile wrócił nawet do Indii, ale ostatecznie wylądował w Kandy. Relikwia jest zarazem ważnym symbolem syngaleskiej tożsamości i dumy narodowej – zgodnie z tradycją, od najdawniejszych czasów, ten kto posiadał Ząb Nauczyciela, miał też prawo panowania nad wyspą, tak w wymiarze religijnym, jak i politycznym.

Sri Lanka (787)

W 1988 roku przed świątynią zdetonowano tamilską bombę, która znaczną część fasady obróciła w gruzy. Zniszczenia oczywiście usunięto i pieczołowicie odbudowano świątynię, a w ramach ostrożności pilnie sprawdza się każdego, kto chce podejść bliżej. Aby wejść do środka musimy przejść przez bramki jak na lotnisku i nie wolno mieć przy sobie żadnych toreb czy plecaków (ale wolno wnieść kamerę czy aparat). Czekając na swoją kolejkę przed wejściem, ma się sporo czasu na podziwianie wspaniałego kompleksu świątynnego – białych, przykrytych zdartymi dachami budynków rysujących się na tle zieleni. Szczególnie przykuwa wzrok złocony dach wieńczący sanktuarium z relikwią Zęba. Dach jest darem prezydenta Premadasy, złożonym pod koniec lat 80 ubiegłego wieku.

Sri Lanka (793)

Wewnątrz świątynia okazuje się zaskakująca mała – pośrodku jedynego, niedużego dziedzińca stoi bogato zdobiona kaplica z relikwią Zęba, sama relikwia przechowywana jest na piętrze, w pomieszczeniu, którego drzwi otwiera się tylko podczas puja (trzy razy dziennie).

Sri Lanka (1526)

Ząb spoczywa w zamkniętym składającym się z 7 części złotych relikwiarzach, a zobaczyć go mogą wyłącznie najznamienitsi goście. Wszystkim trzem puja towarzyszy głośne bębnienie i doniosła atmosfera. Wieczorna puja o godzinie 19 przyciąga najwięcej turystów i wówczas tłum jest ogromny.

Sri Lanka (795)

Wracając na dół, po przeciwnej stronie dziedzińca warto zajrzeć do tzw. Nowych Pomieszczeń – Alut Maligawa. Znajdują się tam dary złożone świątyni przez wiernych z całego świata. Jeżeli macie odpowiednio dużo czasu warto zajrzeć również do muzeum przy świątyni gdzie znajdują się różne dokumenty, księgi oraz stara biżuteria.

Sri Lanka (779)

Sri Lanka (796)

Właśnie w Kandy odbywa się największe historyczno-religijne święto na wyspie, lipcowa uroczystość Kandy Esala Perahera obchodzona jest hucznie 10 dni po pełni księżyca w miesiącu Esali (na ogół przypadają między połową lipca a pierwszym tygodniem sierpnia), ceremonialnym przemarszom procesji pełnej kwiatów i światła, popisów tanecznych, sztukmistrzów, pokazów z ogniami towarzyszy nadzwyczaj uroczysty orszak na słoniach, odświętnie przybranych w specjalne tkaniny i obwieszonymi palącymi się żaróweczkami.

Uroczystość ma miejsce w okolicach jeziora, w centrum miasta a procesja udaje się właśnie pod Świątynię Zęba. Parada ma na celu oddać hołd świętej relikwii buddyjskiej; mniejsze procesje i znacznie mniej efektowne przemierzają tę samą drogę przez poprzednie sześć wieczorów. Co najważniejsze – procesja jednoczy nie tylko buddystów, ale wyznawców wszystkich lokalnych bóstw i bogów – Nathy, hinduskiego Visznu – stróża i opiekuna Sri Lanki, Buddy, Skandy – bóstwa wojny i pokoju i Pattiniego – bóstwa czystości i cnoty.

Tysiące uczestników orszaku śpiewa, wielu tańczy, ogromną rolę pełnią grający na bębnach, o których mawia się, że mają moc odganiania złych duchów. Święto w Kandy jest niezwykle barwne, a przemarsz ok. 60 udekorowanych słoni z jednym najważniejszym, niosącym pod baldachimem kopię relikwii (oryginalny Ząb Buddy nigdy nie opuszcza świątyni). Przed tym słoniem rozrzuca się białe płótna, lny, by stąpał po najczystszej drodze. Spektakl z Kandy jest jednym z najpopularniejszych nie tylko w regionie wpływów kultury indyjskiej, ale w całej Azji.  Został opisany już w XVII w.  przez brytyjskiego kulturoznawcę jako ważne spektakularne wydarzenie na wyspie.

Skomentuj