Sri Lanka (1475)

Będąc na Sari Lance warto zapoznać się z produkcją sławnych batików oraz miejscowym snycerstwem, czyli rzeźbieniem masek i figurek z drewna. Maski są nieodłącznym elementem życia mieszkańców wyspy oraz zdobienia ich domów. Niemal każdy z nich strzeżony jest przed złymi mocami przez maski. Ich straszliwe wizerunki: demonów, często z rzędem atakujących kobr zamiast włosów, malowane jaskrawymi farbami i umieszczane wysoko na szczycie budynku lub nad wejściem do niego mają odstraszać i zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom oraz inwentarzowi.

Sri Lanka (1012)

Niezależnie od tego czy mieszkańcy Syngalezi lub stanowiący mniejszość Tamilowie są buddystami, hinduistami, muzułmanami czy chrześcijanami. Najczęściej spotykana maska, Gurulu Rakśa, ukazuje potwornego ptaka o wybałuszonych oczach. Uważa się, że strzeże on przed złymi wpływami, dlatego wielu Lankijczyków wiesza maskę na zewnątrz domów, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Maski wytwarza się z bardzo miękkiego drewna kaduru, właściwie na całej wyspie, ale największe ich centra są na południowym wybrzeżu. Zwłaszcza w miejscowości Ambalangoda, gdzie oprócz licznych warsztatów znajduje się też Muzeum Masek i Marionetek z ciekawymi, także bardzo starymi eksponatami.

Sri Lanka (1196)

Sposób barwienia i dekorowania tkanin metodą pokrywania ich fragmentów płynnym woskiem oraz farbowania kolejno różnymi barwami zwany batikiem, wymyślono przed wiekami na indonezyjskiej wyspie Jawa. Z niej rozprzestrzenił się on do krajów sąsiednich, w XIX wieku dotarł nawet do Europy.

Sri Lanka (686)

Na Cejlonie ma bardzo stare i nadal żywe tradycje. Sztuka ta trafiła tutaj za sprawą Holendrów. W wytwórniach prawdziwego batiku – jego tanie podróbki są na każdym kroku, ale niezbyt trudne do odróżnienia – można nie tylko kupić bajecznie kolorowe makatki, narzuty, obrusy czy kolorową odzież z tego rodzaju tkanin: sari, koszule, bluzki itp.., ale także zapoznać się z procesem produkcyjnym. Oczywiście ręcznym, prymitywnym jak przed wiekami, a więc i pracochłonnym. Ale efekty tej pracy godne są uwagi oraz zapłaty.

Sri Lanka (695)

Godne uwagi jest również cejlońskie snycerstwo – zwłaszcza rzeźbione w drewnie, bogato dekorowane meble. I oczywiście rzeźbiarstwo, w tym w tak szlachetnych gatunkach drewna jak heban czy cedr. Artyści rzeźbią hinduistyczne bóstwa, zwłaszcza Ganesza – boga o ciele człowieka i głowie słonia, Wisznu, ale także Buddy, rzadziej Chrystusa na krzyżu. Jednak ulubionym motywem cejlońskich artystów pozostają słonie. Drugie miejsce po słoniach zajmują figurki Buddy, tradycyjnie wycinane z sandałowca. Te droższe są barwione w naturalny sposób przy użyciu tylko barwników roślinnych.  

Skomentuj