Począwszy od XVI wieku na Cejlon przybywały kolejno fale Portugalczyków, Holendrów i Brytyjczyków. Europejscy najeźdźcy podbijali wyspę, wywozili z niej przyprawy i wszytko co było cenne dla dalekiej Europy. Po upadku Polonnaruwy w XII wieku spowodował, że wyspa padała ofiarą najazdów z różnych stron, aż do XV wieku. Powstawały tymczasowe stolice, ale żadna z nich nie miała tej siły co dwie poprzednie i szybko upadały. W tamtych niespokojnych czasach największym ośrodkiem syngaleskiej władzy stało się Kandy.

Sri Lanka (732)

W historii Cejlonu królestwo Kandy, choć istniało stosunkowo niedawno otoczone jest wielką legendą. Miasto położone jest w sercu wyspy, wśród wzgórz, głęboko w nieprzebytej puszczy. Jako nowa stolica królestwa oparło się przypuszczanym atakom Portugalczyków i Holendrów i uparcie trwało przy własnych wartościach, niepodległe, mimo że inne części wyspy poddawały się kolejnym europejskim najeźdźcom.

Sri Lanka (713)

Syngalezi nie bez powodu wycofali się w tak odlegle miejsce – położenie geograficzne i ukształtowanie terenu znakomicie broniło ich ostatniej stolicy. W burzliwej epoce kolonialnej królestwo było dla Syngalezów ostoją rodzimej kultury i religii, które na pozostałych terenach Cejlonu zanikały pod wpływem chrześcijańskich misjonarzy i zachodnich wpływów.

Sri Lanka (716)

Jednak gdy na wyspę wkroczyli Brytyjczycy w 1802 roku Cejlon staje się kolonią brytyjską nadchodzi również kres Kandy. W 1815 roku ostatni król Kandy (Śri Wickrama Radźasinha) zostaje obalony i wygnany z wyspy a ostania wielka stolica przechodzi w ręce Brytyjczyków.

Sri Lanka (727)

Długie tradycje politycznej niezależności nadal uwidaczniają się w wielu aspektach życia w Kandy. miasto wciąż pełni rolę bastionu syngaleskiej kultury i religii. To właśnie tutaj znajduje się najważniejsza buddyjska świątynia, mieszcząca najdroższą buddystom relikwię i będącą ośrodkiem najhuczniej obchodzonych uroczystości religijnych na wyspie.

Sri Lanka (726)

Kandy słynie z tradycji dynamicznego tańca i muzyki granej na bębnach. Region nadaje całemu krajowi ton w zakresie sztuki i rzemiosła artystycznego i jest dosłownie usiane świątyniami reprezentującymi wyjątkowy styl architektoniczny, wzbogacony pełnymi życia malowidłami ściennymi.

Sri Lanka (723)

Kandy jest obecnie drugim co do wielkości miastem Sri Lanki – ale ciągle zachowuję małomiasteczkową atmosferę. W niskiej zabudowie skromnych ulic dominują pełne charakteru domy epoki kolonialnej, a w powietrzu unosi się jakiś staroświecki czy może prowincjonalny klimat, którego nie zakłócają nawet wieczne korki na ulicach i tłumy ludzi.

Sri Lanka (722)

Prawie w samym środku miasta rozciąga się jezioro Kandy, otoczone elegancką białą balustradą. Nad jego brzegiem wznosi się najważniejsza świątynia Sri Lanki oraz dawny Pałac Królewski.

Sri Lanka (731)

Sri Lanka (1493)

Skomentuj