Drugą jaskinią jest Świątynia Wielkich Królów, jest największa w Dambulli i najbardziej ascetyczna w wystroju. Majestatu przydają jej prostota i imponujące rozmiary (50 metrów długości, 25 metrów szerokości i 7 metrów wysokości) oraz ogromne skupienie. Uważa się że, utworzył ją król Walagamba.

Sri Lanka (228)

Po lewej stronie drzwi stoi jego posąg, a w oddaleniu po prawej – figura króla Kirti Śri Nissanamalla. Podziemna komnata mieści największą w całym kompleksie liczbę rzeźb, tak religijnych jak i świeckich.

Sri Lanka (226)

Główny posąg Buddy znajduje się naprzeciw wejścia. Naturalnej wielkości siedząca figura wykonuje gest: “Nie lękajcie się”. Wprawdzie została przemalowana, ale spod spodu prześwitują pasy oryginalnych złotych płatków. Po bokach widać postacie Maitrei i Awalokiteśwary, 100 – rękiego bóstwa życzliwości. Za nimi leżą posągi Samana i Wisznu.

Sri Lanka (229)

Spore wrażenie wywołują  malowidła pokrywające ściany i sufity, ilustrujące wczesną historię buddyzmu do chwili, gdy został zaszczepiony na Cejlonie. Często można usłyszeć że, jaskinia ta zwana jest Kaplicą Sykstyńską Sri Lanki.

Sri Lanka (222)

Najbardziej zapada w pamięć tryptyk zatytułowany Mara Paradźaja (Pokonanie Mary). Przedstawia on walkę Buddy z pokusami i zwycięstwo, które doprowadziło Go do Oświecenia. Na syficie ukazano króla Dewanampiję Tissę podczas pamiętnego polowania na jelenia, kiedy władca spotkał Mahindę, syna cesarza Indii Aśoki, misjonarza buddyzmu.

Sri Lanka (220)Sri Lanka (219) Sri Lanka (224)Sri Lanka (225)

Skomentuj