W imponującej 160 metrowej skale koło miasta Dambulla mieści się najbardziej okazała i otaczana największą czcią buddyjska jaskiniowa świątynia Sri Lanki. Od czasu, gdy w I wieku p.n.e. utworzył ją uprzednio wygnany król Walagambahu I, świątynie nawiedziły miliony wiernych.

Sri Lanka (203)

Władca, straciwszy tron na rzecz tamilskich najeźdźców, przez 14 lat ukrywał się tutaj w pieczarach, a potem, w akcie wdzięczności za odzyskane tronu w Anuradapurze, zbudował świątynię. Naprawiano ją i powiększano kilka razy – w XII, XVII i XVIII wieku. W obecnych czasach kompleks składa się z pięciu jaskiń. Każda jest inna.

Zlota Dagoba i małpy

Najbardziej godne uwagi zmiany poczynił kandyjski król Kiriti Śri Radźasinha (1747-1782) – zbudował on trzecią okazałą jaskinię oraz kazał ozdobić wnętrza jaskrawymi, kolorowymi malowidłami. Przez następne wieki złożono w jaskiniach 157 posągów Buddy (m.in. Budda Odpoczywający, o długości 15 m), ściany grot pokryto licznymi freskami, zajmującymi łącznie powierzchni 2100 m2. Przed grotami rośnie święte drzewo Bo.

Pielgrzymi

Od roku 1991 ten przepiękny kompleks świątynny jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Złota Świątynia

Zanim jednak dotrzemy do cudownych jaskiń naszym oczom ukazuje się inna świątynia. Jest to Golden Temple – Złota Świątynia. Wybudowana w 2001 roku jest przykładem współczesnego kiczu a gdy już zobaczymy świątynie skalne – dopiero wówczas doceniamy kunszt sztuki lankijskiej sprzed wieków. Złota Świątynia wyróżnia się przede wszystkim imponującym, wysokim na 30 metrów, złoconym posągiem siedzącego Buddy.

Złoty Budda

Nie wchodziłem do środka więc nie wiem jak wyglądają wnętrza tej nowej świątyni. Ale jeżeli prawdą jest, że budowę tej świątyni finansowali Japończycy to ciężko w to uwierzyć. Generalnie tą świątynię można sobie odpuścić i skupić się na stromym podejściu w stronę cudownych jaskiń.

Schody do jaskiń

Nie wolno się zniechęcać stromym podejściem – betonowe schody prowadzą właśnie do słynnych jaskiń, poza tym z góry roztaczają się przepiękne widoki a droga odbywa się w towarzystwie dużej ilości małp :).

Sri Lanka (187)

Droga do jaskiń

Widok z pod jaskiń

Malpki po drodze

Skomentuj