Sri Lanka jest ważnym punktem odpoczynku na żółwich szlakach przecinających Ocean Indyjski. Na wyspę przypływa w celu założenia gniazd wszystkie pięć gatunków żółwi morskich – żółw zielony, karetta, żółw szylkretowy, oliwkowy i skórzasty.

Sri Lanka (1177)

Niestety rozwój miast, turystyki, zanieczyszczenie środowiska oraz działalność kłusowników oraz wykradanie jaj z gniazd negatywnie wpływają na liczebność populacji tych wspaniałych zwierząt. W naturalnych warunkach na 1000 złożonych jaj przez żółwice tylko jedno wyklute młode osiąga wiek dorosły.

Sri Lanka (1184)

Chcąc pomóc w ratowaniu zagrożonym gatunkom na zachodnim wybrzeżu wysp założono kilka wylęgarni. Wykupuje się jaja od miejscowych zbieraczy i umożliwia się bezpieczny wylęg, a wyklute malutkie żółwie wypuszcza się na wolność. W większości takich miejsc można z bliska obejrzeć kilka dorosłych żółwi.

Sri Lanka (1195)

Wylęgarnie odniosły duży sukces w uświadomieniu Lankijczykom potrzeby ochrony żółwi a zwłaszcza ich gniazd. Kłusownicy wolą odsprzedać ukradzione jaja niż je np zjeść. Poza tym wylęgarnie cieszą się wielką popularnością wśród turystów.

Sri Lanka (1194)

Pozostawione przez nas pieniądze zasilają skromne budżety wylęgarni. Rąk do pracy w tych ośrodkach również brakuje więc niektóre z nich przyjmują wolontariuszy do pomocy. Można pracować przez kilka miesięcy poznając życie i zwyczaje tych pięknych i niestety coraz rzadszych zwierząt.

Sri Lanka (1181)

Ja odwiedziłem Sea Turtles Conservation Project – zlokalizowany na południe od miejscowości Bentota. Wielu miejscowych zbiera jaja na plażach i przywozi właśnie tutaj. Jaja są ponownie zakapywane aż do czasu wylęgu z nich żółwi.

Sri Lanka (1174)

Następnie przenosi się je do specjalnych basenów gdzie maluchy pływają kilka dni. Nocą są wypuszczane do oceanu. Prowadzone są tutaj również badania nad żółwiami.

Sri Lanka (1188)

Wylęgarnia dosyć mocno ucierpiała podczas tsunami, ale dzięki pomocy znowu wykluwają się tutaj tysiące żółwi. Warto zostawić tutaj kilka rupii więcej jako napiwek dla ludzi, którzy oprowadzają po ośrodku (pokazują naprawdę wszystko co chcemy zobaczyć) i z wielką pasją mówią o tych pięknych mieszkańcach oceanów.

Sri Lanka (1192)

Skomentuj