Do najcenniejszych towarów, jakie można było eksportować z wyspy należał cynamon, tj, kora cynamonowca, rosnącego w obfitości na zachodnim wybrzeżu Sri Lanki. Jest to prawdopodobnie najstarsza przyprawa świata – znana już w czasach antycznych, wymieniana kilkakrotnie w Starym Testamencie.

Cynamon

Drzewo występowało w dżungli w stanie dzikim, a cynamon był w Europie towarem bardzo poszukiwanym. Kora cynamonowca z okolic Negombo uważana była za najsłodszą i najdroższą. Dziko rosnący cynamon znajdował się w bardzo niedostępnych rejonach. Zbiory były trudne i niebezpieczne. Cynamon osiągał taką wartość, że zniszczenie jego upraw albo przemyt karano śmiercią. Dzisiaj nadal uprawia się cynamon i nadal jest to jeden z ważniejszych produktów eksportowych wyspy.

Owoce

Sri Lanka jest ojczyzną wielu przypraw. Dzisiaj uprawia się je w dużych ogrodach czy plantacjach. Ogrody są najczęściej otwarte dla turystów i pracownicy chętnie oprowadzają i opowiadają o każdej roślinie. Do najbardziej znanych przypraw należą: pieprz czarny, gałka muszkatołowa, wanilia, kardamon, cynamon i goździki.

Pieprz

Bezpośrednio w samym ogrodzie można kupić wiele produktów – oprócz świeżych przypraw także olejki aromatyczne, krople i syropy również mnóstwo “przedziwnych” substancji, pomagających ponoć na wiele schorzeń. W ogrodach, oprócz przypraw, często rosną drzewa owocowe: banany, mango, papaja, kakaowiec a także uprawia się ananasy.

Ananas

Drzewa kakaowca dochodzą nawet do 7 metrów wysokości. Co ciekawe, owoce wyrastają bezpośrednio z pnia lub starych, grubych gałęzi. Są duże, ledwie mieszczą się w dłoni. Kakao powstaje z ziarenek ukrytych w środku, utopionych w miąższu owocu.

Kakaowiec

Gałka muszkatołowa, niepozorne, podobne do dużej  żółtej  śliwki owoce muszkatołowca rosną na sporym drzewie. W środku jest nasionko w brązowej skórce otoczone szkarłatną, organiczną, misterną koronką. Ta delikatna część owocu nazywana jest kwiatem muszkatołowca i jest przyprawą cenniejszą niż bardziej popularne jądro owocu – czyli gałka muszkatołowa.

Gałka muszkatołowa

Wanilia, strączki wanilii są owocami storczykowatego pnącza o złotych kwiatach i jaskrawozielonych liściach. Mają one ciemnozielony kolor i po zerwaniu wcale nie pachną. Aromatu nabierają dopiero podczas obróbki, polegającej na ich naprzemiennym „poceniu” i suszeniu przez okres do 6 miesięcy, aż staną się giętkie i prawie czarne, z delikatnym białym, krystalicznym nalotem waniliny (świadczy o najlepszej jakości przyprawy).

Wanilia

Goździki, są to suszone nierozwinięte pąki aromatycznego drzewa – goździkowca. Goździki mają słodki, owocowy, drzewny zapach oraz korzenny, lekko piekący i gorzkawy smak. Poprawiają trawienie i łagodzą objawy niestrawności, mogą być też stosowane jako środek odkażający. Ssanie całych goździków usuwa z ust nieprzyjemny zapach, np. czosnku.

Goździki

Ciekawostką wyspy jest niezbyt „urodziwy“ chlebowiec właściwy i drzewa o nazwie Jackfruit. Są to drzewa kwitnące przez cały rok, ich zielone owoce osiągające 30 kg wagi i są tym samym największymi owocami na świecie, rosnącymi na drzewie.

Jackfruit

Zwiedzanie takich ogrodów przypraw jest bardzo przyjemne ze względu na piękno przyrody jak i możliwość poznania przypraw, które posiadamy we własnych kuchniach, w warunkach naturalnych.

Sri Lanka

Zdarza się również, że w tych miejscach sprzedawane są owoce, chyba najdziwniejsze pod względem smaku – duriany. No cóż, nie będę starał się opisywać jego smaku bo nie potrafię. Każdy kto próbował ma własne doznania i opisy, od waniliowego budyniu do popsutego mięsa !!! Spektrum doznań smakowych nieskończone. Jeżeli będziecie mogli gdzieś skosztować w Azji tego owocu koniecznie się skuście. Ja napiszę tylko tyle, że nie przeszło mi  przez gardło a o zapachu nawet nie wspomnę 🙂

Duriany

Skomentuj