Zmysłowe przedstawienie kobiecej urody zajmuje w sztuce Sigirii szczególne miejsce. Słynne freski to śmiałe przedsięwzięcie Kassapy. Ich wykonanie wymagało nie lada odwagi, ponieważ lankijska sztuka była od wieków powiązana z buddyzmem – religią, która osiągnięcie wiecznej szczęśliwości uzależnia między innymi od wyzbycia się ziemskich żądz.

Kobiece postacie na freskach, jedne o złocistej cerze, inne ciemnoskóre, namalowane pojedynczo lub parami, wydają się wyłaniać z chmur, dlatego nazywa się je czasem “pannami z obłoków”. Są nieco mniejsze od figur pełnowymiarowych i ukazane w trzech czwartych profilu. Aby docenić piękno malowideł, trzeba się im dokładnie przyjrzeć.

Sri Lanka

Poszczególne postacie rysami twarzy zdradzają odmienne nastroje i osobowości. Można dostrzec szczegóły ubioru i makijażu oraz kwiaty w gęstych włosach i w koszach.

Sri Lanka

Niewątpliwie kwiaty dodają przedstawionym kobietom zmysłowego uroku, zastanawiające jest jednak, dlaczego artyści namalowali je celowo, aby naturalna świeżość kwiatu konkurowała z urodą kobiecej twarzy, miękkością jej skóry i wdziękiem całego ciała.

Sri Lanka

Początkowo na skalnej ścianie Sigirii było ponad 500 malowideł – tworzyły ogromną galerię o łącznej powierzchni równej prawie dwóm boiskom do piłki nożnej. Ciągnęły się szerokim pasem od zachodniej ściany skały do jaj północno – wschodniego załamania.

Sri Lanka

Niewykluczone, że to największe malowidło ścienne jakie kiedykolwiek stworzył człowiek. Ponieważ jednak dzieło powstało na nieosłonionej skale, a za jedyną ochronę miało kamienne rynienki odprowadzające deszczówkę, do naszych czasów przetrwało zalewie ok. 20 postaci. Te z kolei zachowały się w nadzwyczajnie dobrym stanie, umieszczone w skalnej kolibie nad Lwią Platformą.

Sri Lanka

Dzisiaj żeby zobaczyć te fascynujące freski trzeba się do nich wspiąć po bardzo krętych i wąskich schodach, ale koniecznie trzeba przełamać swój lęk! Do dziś widać pozostałości gipsowego tynku, na który nakładano temperę, tworząc freski.

Sri Lanka

Niedawno archeolodzy odkopali miniaturowe terakotowe figurki przedstawiające takie same urodziwe kobiety. niewielkie, 10 – 20 cm długości posążki najwyraźniej były sprzedawane wczesnym turystom jako pamiątki. Panny z Sigirii miały wydłużone, smukłe talie, wąskie biodra i szczupłe twarze o wyrazie podkreślającym powagę chwili. W jakim celu namalowane je na skalnej ścianie?

Sri Lanka

Powodów mogło być wiele. Niektórzy twierdzą, że były to damy z dworu Kassapy, biorące udział w pobożnej procesji do pobliskiego sanktuarium w Pidurangali. Inni sugerują, że są to niebiańskie nimfy (apsary), zawiązujące do tradycji południowoindyjskiej. Niewykluczone, że twórca miał w zamyśle odwzorowanie chmur i błyskawic kłębiących się wokół szczytu góry Kajlas. Co ciekawe, nie są to jedyne malowidła w Sigirii. W jaskiniach Skalnego Ogrodu kryją się późniejsze dzieła, tyle że zachowane w gorszym stanie i zdecydowanie odmienne. Np. malunki na sklepieniu w Jaskini Tarczy Kobry łączą różne motywy geometryczne i kształty w harmonijną całość.

Skomentuj