Ponad Lwią Platformą, a pod freskami znajduje się starannie wypolerowana Lustrzana Ściana. Wykonana ze szlifowanego marmuru, mimo upływu 1500 lat odbija obraz jak szkło.

Sri Lanka

Gładka skalna tafla w dawnych czasach pełniła funkcję księgi pamiątkowej – na jej powierzchni wyryto i wyskrobano prawie 1500 napisów prozą i wierszem. W ten sposób goście, przybywając z całej wyspy od VII do XIII w., wyrażali swój zachwyt dla piękna i wielkości oglądanych dzieł. Większość wierszy napisano po syngalesku, ale niektóre w sanskrycie lub po tamilsku.

Sri Lanka

Na dawnych “turystach” ogromne wrażenie wywierały nie tylko same freski, lecz także królewski lew, majestatyczny zamek, wspaniałe ogrody, sztuczne zbiorniki a także… inni zwiedzający. W owych napisach znajdziemy żywy obraz Sigirii i jej świetności za czasów Kasappy. Ci, którzy przybywali tu po jego śmierci, niekoniecznie byli pobożnymi pielgrzymami – wielu zażywało przyjemności w królewskich apartamentach. Sigirija stała się miejscem schadzek oraz typową atrakcją turystyczną. Emocje uwiecznione na lustrzanej skale dla historyków są skarbnicą wiedzy o dziejach, kulturze i językach Cejlonu.

Sri Lanka

Skomentuj