Żadne opisy, żadne zdjęcia nie przygotują nikogo na niesamowite wrażenie, jakie wywiera na zwiedzających Sigirija, najbardziej niezwykła z dawnych lankijskich stolic. Z równiny niespodziewanie wyrasta 200 metrowej wysokości skała o obłym zarysie.

Sri Lanka (329)

Juz sama jej obecność w tym miejscu wydaje się niezwykła, a cóż dopiero powiedzieć o przeogromnym przedsięwzięciu budowlanym, jakie podjął twórca mieszczącej się tutaj twierdzy. Niedostępny ostaniec to chyba ostatnie miejsce, w którym mogłyby się znaleźć eleganckie pawilony, pałacowe ogrody z fontannami i sadzawki.

Sri Lanka (270)

Sigirija nie była jednak zupełnie bezludnym zakątkiem – zanim urządzono tu siedzibę dworu, w zachodnich i północnych rejonach skały mieściło się mnisie osiedle. Skałę przekształcono w olbrzymiego lwa – do ostańca dodano ceglaną głowę i tors oraz pięknie wyrzeźbiono zachowane do dziś przednie łapy. Lwia Skała nadal wywiera wielkie wrażenie, a kiedyś musiała wręcz budzić grozę. Wykonana śmiało w tak wielkiej skali, każe się zastanawiać nad wizją, która stała się potężnym dziełem.

Sri Lanka

Wizjoner, który stworzył to dzieło, był bodaj najbardziej interesującym władcą w dziejach wyspy. Odważny, błyskotliwy, niecofający się przed morderstwem Kassapa panował w latach 477 – 495. Pragnął zbudować na ziemi pałac Kubery, boga zamożności. Kroniki podają, że Kassapa, syn króla Dhatuseny, nie miał większych szans na odziedziczenie tronu, ponieważ jego matka, choć była małżonką króla, nie pochodziła z królewskiego rodu. Dziedzictwo należało się jego przyrodniemu bratu, Moggallanie, młodszemu, ale pełnej krwi księciu. Kassapa przejął więc tron podstępem – uwięził własnego ojca, a potem go zabił, kiedy ten nie chciał zdradzić gdzie ukrył swe skarby. Młodszy brat uciekł do Indii, zamierzając tam zgromadzić armię i wrócić.

Sri Lanka (323)

Siedem lat po objęciu władzy Kassapa przeniósł się do swego zdumiewającego pałacu w Sigirii, który zbudował z myślą o obronie przed pomstą brata. Naturalne walory obronne skały wzmocniono sprytnymi strategiami. Zbudowano szerokie fosy i kamienne mury, niemające sobie równych nigdzie indziej na wyspie. Zewnętrzna fosa była tak skonstruowana, że na wypadek ataku wroga można było zatopić cały obszar pomiędzy dwoma fosami. Na samym szczycie skały umieszczono katapulty. By strażnicy nie zasypiali podczas warty, ich posterunki umieszczono w takich punktach, że przy najmniejszej stracie czujności spadali w dół, tracąc życie.

Sri Lanka (267)

Odwet w końcu nastąpił – w 495 roku, 18 lat po tym, jak Kassapa sięgnął po tron. Uzurpator nie czekał jednak na brata w twierdzy, lecz wyszedł mu naprzeciw. Stojąc na czele swej armii, pomaszerował na równinę. Podczas bitwy zbiegiem okoliczności Kassapa przestraszył słonia, którego dosiadał. Zwierze wykonało zwrot, a za nim ruszyło wojsko, sądząc, że to odwrót. Mężny Kassapa zrozumiał, że to koniec. Dobył sztyletu i podciął sobie gardło, żeby nie dostać się do niewoli. Sigirija nie była tylko twierdzą tyrana i paranoika. Była też pałacem władcy, który swe prawo do tronu chciał umocnić za pomocą symboli, a poprzez swoje dzieła pokazać, że zasługuje na miano prawowitego monarchy. Panował krótko, lecz jego dokonania przetrwały przez 1500 lat.

Sri Lanka (278)

Skomentuj