Sri Lanka (882)

W okolicach Kandy (ok. 40 kilometrów) na północ od miasta Kegalle, usytuowany jest sierociniec dla słoni. Stare i młode słonie znajdują tutaj schronienie w naturalnych (prawie) warunkach. W sierocińcu znajduje się około 60 zwierząt, z których większość została opuszczona lub zraniona w stanie dzikim.

Sri Lanka (881)

Niektóry słonie odniosły rany podczas wojny (jedna z samic straciła nogę wchodząc na minę). Jednak większość słoni to ofiary starć z ludźmi. Niestety słonie ze względu na brak pożywienia i kurczące się tereny do życia przychodzą na pola i niszczą plony rolnikom. Ludzie często ranią zwierzęta w obronie swojego dobytku. Coraz więcej zwierząt rodzi się w ośrodku.

Sri Lanka (891)

Śliczne maleństwa żyją razem ze swoimi matkami, a te które straciły rodziców są karmione z wielkich butelek. Dwa razy dziennie słonie idą do kąpieli w pobliskiej płyciźnie w rzece Ma Oya. Widok zapiera dech w piersiach.

Sri Lanka (902)

Kilkanaście lub kilkadziesiąt słoni idzie uliczką wśród sklepów i ludzi w stronę rzeki. Słonie kąpią się i bawią w płytkich wodach, są czyszczone i pielęgnowane przez swoich opiekunów a także przez turystów, gdyby ktoś chciał spróbować.

Sri Lanka (904)

Kilka kilometrów dalej przy tej samej drodze mieści się także mniejsza instytucja, Millennium Elephant Fundation. To miejsce bardziej nastawione na dydaktykę. Są ty wystawy dotyczące różnych aspektów życia słoni, a pracownicy chętnie odpowiadają na pytania. W ośrodku fundacji mieszka 10 starych słoni, które kiedyś pracowały dla człowieka (np. przy transporcie drewna). Tutaj można nawiązać bliższy kontakt z tymi inteligentnymi i potężnymi zwierzętami.

Sri Lanka (893)

Mimo niewątpliwie wielkich zasług w ratowaniu słoni przez ośrodek w Pinnaweli powoli zaczyna odchodzić się na Sri Lance od tego typu ochrony przyrody. Te słonie, które są ranne czy stare, lub te które nie mogą już pracować na pewno w Pinnaweli spokojnie dożyją starości w dobrych warunkach. Natomiast słonie tutaj urodzone i wychowane powinny trafić na wolność, ale nie jest to możliwe gdyż uzależniają się od ludzi. Rząd Sri Lanki planuje utworzyć ośrodki, które nie tylko będą pomagały słoniom ale przede wszystkim będą przywracały je naturalnemu środowisku.

Sri Lanka (895)

Skomentuj