Sri Lanka (742)

Mniej więcej 6 kilometrów od Kandy w zakolu rzeki Mahaweli rozpościera się największy i najwspanialszy na Sri Lance ogród botaniczny Peradeniya. Początki ogrodu sięgają XIV wieku, kiedy to syngaleski władca Radża Widźajabahu, około 1370 roku założył tu wspaniały kompleks pałacowo – parkowy.

Sri Lanka (740)

Okres wielkiego rozkwitu i świetności ogrodu przypada na wiek XVII, kiedy powstało królestwo Kandy, a ogrody stały się królewskimi.   Na 60 hektarach zgromadzono przedstawicieli flory cejlońskiej oraz z kontynentu azjatyckiego i innych miejsc. Jest tutaj blisko 7 tysięcy gatunków roślin pochodzących ze wszystkich klimatyczno – roślinnych regionów strefy międzyzwrotnikowej.

Sri Lanka (747)

Niestety przy roślinach brak jest tabliczek z nazwami więc trudno komuś kto nie jest biologiem rozszyfrować te wszystkie piękne egzemplarze. Od wejścia okazała, założona w 1950 roku  Królewska Aleja Palmowa ( 800 okazów palmy królewskiej ) wiedzie do centralnie położonego Wielkiego Ronda.

Sri Lanka (752)

Po lewej stronie jest kawiarnia gdzie można napić się czegoś zimnego i chwilę odpocząć. Tuż obok rozpościera się wielki trawnik gdzie rośnie od 1827 roku (!) wielki figowiec (beniaminek), zacieniający imponującą powierzchnię 1600 m2 – mówi się, że jest to największe drzewo na świecie.

Sri Lanka (743)

Na  szczególna uwagę zasługuje również aleja palmy seszelskiej – jest to unikat w ogrodach botanicznych. Pierwsze drzewa sprowadzono w 1850 roku. W warunkach naturalnych rosną tylko na 2 wyspach na Seszelach.  Palmy te posiadają charakterystycznie ukształtowany owoc zawierający najcięższe na świecie nasienie, którego waga dochodzi nawet do 25 kg.

Sri Lanka (735)

Jego kształt przypomina ogromną bułkę z przedziałkiem o średnicy 0,5 m. wg, mnie bardziej serce 🙂 W odróżnieniu od owocu palmy kokosowej lodoicja nie mogła się rozprzestrzeniać, ponieważ jej ciężki owoc tonie. Niektóre owoce z prądem morskim dostawały się na Malediwy, ale tylko dlatego, że były puste w środku, a przez to nie mogły wykiełkować.

Sri Lanka (736)

Dalej na północy ogród staje się bardziej dziki ale za to można tam spotkać stada małp i dziesiątki wielkich nietoperzy, które zwisają na gałęziach głowami w dół. Na szczęście są to owocożerne ssaki więc nic nam nie grozi.

Sri Lanka (750)

Możemy pospacerować również po lesie deszczowym, albo przyjrzeć się jak rośnie pieprz, cynamon i wanilia. Ogromne wrażenie robią również orchidee  – Sri Lanka szczyci się ok 500 gatunkami rosnących tutaj tych przepięknych kwiatów. W szklarniach można zobaczyć storczyki, które niestety są już niemal na wymarciu.

Sri Lanka (754)

Ciekawostką ogrodu jest miejsce gdzie sławni ludzie zasadzili swoje drzewka. Oczywiście jest i Polski akcent. Jeżeli ktoś ma dużo czasu może się pokusić o znalezienie drzewka, które posadził podczas swojej wizyty na Cejlonie komunistyczny premier Józef Cyrankiewicz.

Sri Lanka (755)

Ogród jest cudowny i warto spędzić tutaj więcej czasu żeby delektować się tą przyrodą. Szkoda tylko, że rośliny nie są oznaczone i nie ma żadnego przewodnika do kupienia. Nas na szczęście oprowadzał przewodnik, który jest wielkim miłośnikiem fauny i flory więc  mogliśmy korzystać z tego pięknego miejsca.

Sri Lanka (756)

Bezcenne zasoby roślinne, bogata historia oraz ciągłe starania o utrzymanie kolekcji na najwyższym poziomie bez wątpienia stawiają ten ogród w rzędzie najlepszych ogrodów botanicznych świata.

Skomentuj