Jaskinie pod skałami

Jeżeli jesteście ciekawi historii tego bajecznego miejsca (sięgającej czasów Anuradhaphury) warto wynająć miejscowego przewodnika, który oprowadzi was po jaskiniach. Tym bardziej, że w Dambulli znajdują się piękne i bajecznie kolorowe posągi Buddy uczącego, medytującego, czyli niosącego pomoc tym, którzy jej potrzebują; śpiącego, odpoczywającego, błogosławiącego i wreszcie umierającego. Przewodnik pokaże i opowie o tych wszystkich pozycjach, bo jeżeli nie jesteście buddystami to ciężko rozpoznać, który Budda medytuje a który śpi czy jest w stanie nirwany.

wejście

Możecie się np dowiedzieć, że Budda wstawał o piątej rano i po pracowitym dniu zasypiał z równo ułożonymi stopami (oczy ma otwarte i to, że śpi poznajemy po stopach). Nierówne ich ulokowanie to znak boga umierającego.

Sri Lanka (213)

Jaskinie to miejsce magiczne i to właśnie tutaj, w Dambulli, mnisi i przewodnicy podkreślają, że buddyzm nie jest religią, lecz raczej filozofią życia. Więc jeżeli chcecie lepiej poznać Buddyzm jest okazja ku temu. Naprawdę warto poznać podstawy tej wiary, która mnie osobiście zafascynowała.

Sri Lanka (205)

Pierwsza pieczara (najstarsza) to wiharaja Dewaradźa – “Świątynia Pana Bogów” Jej nazwa odnosi się do Wisznu, który boską mocą podobno stwarza jaskinie. W grocie dominuje 14 metrowej długości śpiący Budda, wyrzeźbiony w jednym bloku skały, ze swym oddanym przyjacielem i uczniem, czcigodnym Anandą, u stóp.

Sri Lanka (215)

Ściany ozdobiono tu wizerunkami Wisznu i innymi malowidłami, z których wielu nie da się już dziś rozpoznać z powodu sadzy pochodzącej od kadzideł, od wieków palonych przez pielgrzymów.

Budda

Skomentuj