Dagoby Anuradhapury z powodzeniem rywalizują pod względem rozmiarów z piramidami w Egipcie. Dagoba jest najważniejszym symbolem wczesnego buddyzmu na Cejlonie. Wewnątrz tradycyjnie kryją się relikwie Buddy, lub innych świątobliwych osób, pełniących funkcję fizycznych symboli buddyjskiej wiary,choć większość jest pusta.

Sri Lanka

Popularne wyjaśnienie mówi, że sam Budda, kiedy Go zapytano, jaki kształt powinien mieć pomnik wiary, złożył swój płaszcz w kostkę i umieścił na nim odwróconą do góry dnem miskę żebraczą, dodając na szczycie laskę, z którą wędrował. W interpretacji metafizycznej dagoba reprezentuje półkolisty kosmos ze strzelistą iglicą prowadzącą w górę, ku nirwanie. Dagoby na Sri Lance, stupy w Indiach, czedi w Tajlandii, pagody w Chinach i Japonii pozostają kwintesencją architektury buddyjskiej.

Sri Lanka

Gigantyczne białe sklepienie wyłaniające się z za zieleni drzew to Ruwanwalisaja, zwana też Wielką Stupą ( Maha Thupa). Wzniósł ją król Mahawamsa pomiędzy 161-119 r. p.n.e.  Podobno zainspirowała go bańka mydlana unosząca się na powierzchni wody.

Sri Lanka

Do budowy wykorzystano tysiące ton kamienia i 100 milionów cegieł, lecz mimo tak wielkiego ciężaru materiałów osiągnięto wrażenie lekkości – na zewnątrz widać tylko białą farbę, która wydaje się cieniutką powłoką zamykać ukrytą w środku pustą przestrzeń.

Sri Lanka

Stupę otacza zastęp pełnowymiarowych rzeźbionych słoni (niestety dzisiaj to już repliki oryginałów), stoją wzdłuż białego murowanego ogrodzenia. Słoniowy mur wywiera ogromne wrażenie, ale ma także znaczenie symboliczne. Zwierzęta wydają się podtrzymywać platformę dagoby , tak jak w buddyjskiej mitologii podpierają Ziemię.

Sri Lanka

Symboliczną wymowę mają też wszystkie inne elementy świątyni. Kopuła reprezentuje niebiosa, ale można ją interpretować jako głowę Buddy. Stożkowa sterczyna to wymyślne skupienie parasoli będących oznaką królewskości, a zarazem przypomnienie płomienia wieńczącego głowę Buddy, oznaczającego Oświecenie.

Sri Lanka

W środku kopuły kryje się komnata ze świętymi relikwiami buddyzmu. W zewnętrznym murze ogrodzeniowym każda z czterech stron świata jest zaznaczona budynkiem bramnym.

Sri Lanka

Dagoba Abhayagiri mimo tego że znacznie mniejsza robi wrażenie chyba ze względu na swój stan. Porośnięta trawami i drzewami ceglana budowla bardzo różni się od białej dagoby Ruwanwalisaji.

Sri Lanka

Zbudowana w I wieku p.n.e. była centrum monastycznym dla 500 mnichów. Nazwa oznacza „nieustraszony Giri” i odnosi się do dzinijskiego mnicha, który podpadł królowi Valagambahu I. Dagobe zbudowano w miejscu, gdzie zginął. Po rekonstrukcji dokonanej przez króla Parakramabahu I dagoba miała ponoć 100 metrów wysokości, ale dziś ma tylko 75 i jest trochę zarośnięta. Obecnie w trakcie rekonstrukcji, która przywróci jej dawny blask.

Jeżeli chcesz coś skopiować, zapytaj o zgodę=

Skomentuj