Najważniejszym miejscem w średniowiecznej Polonnaruwie była Dalada Maluwa (taras z relikwią Zęba) – zamknięty święty teren z 12 okazałymi budowlami. Dziś mówi się o nim  Czworobok.

Sri Lanka (395)

Tuż po lewej stronie od wejścia widać okrągłą budowlę (około 18 metrów średnicy) Watadage. To jeden z najstarszych zabytków Polonnaruwy.

Sri Lanka (425)

Jest jedną z najpiękniejszych budowli na wyspie – kolisty zespół sakralny zaprojektowany dla pomieszczenia słynnej relikwii Zęba.

Sri Lanka

W ciągu stuleci swojego istnienia wzbogacony licznymi dodatkami, np. wyszukana balustrada z makarami to dzieło Nissanki Malli. Świątynia otoczona jest z czterech stron posągami Buddy i kolumnami.

Sri Lanka

Podwójne tarasy i przepiękne płaskorzeźby na schodach najprawdopodobniej dodane zostały również za czasów Nissanki Malli. Nie ma już stożkowatego dachu ani usytuowanej centralnie ceglanej dagoby, która była najważniejszym elementem całej budowli. Z dwóch kamiennych strażników, ustawionych u podstawy schodów, pozostał tylko jeden.

Sri Lanka (397)

Przedstawiono na nim nagaradźę, tj. króla – kobrę, a widniejący na kamieniu siedmiogłowy wąż miał odganiać zło grożące świątyni. Przy północnym wejściu do świątyni znajduję się najokazalszy w tym mieście kamień księżycowy.

Sri Lanka (376)

Skomentuj