Święte drzewo Bo

Święte drzewo Bo

W Anuradhapurze znajduje się jedno z najbardziej świętych miejsc dla Buddyzmu. Śri Maha Bodhi –  święte drzewo Bo.

Wejście do kaplicy

Wejście do kaplicy

Ludzie przybywają w to miejsce, ponieważ tutejsze drzewo Bo zostało wyhodowane ze szczepki dokładnie tego figowca, pod którym medytujący Budda doznał Oświecenia. Sadzonkę na wyspę przywiozła córka króla Indii – Asioki, Sanghamitta, wypełniając misję szerzenia buddyzmu na Cejlonie.

Modlitewne proporczyki

Modlitewne proporczyki

Jest to najstarsze z udokumentowaną historią, drzewo na świecie. Wierni dbają o nie pieczołowicie od 23 stuleci. Pielęgnowali je nawet w okresach, gdy miasto ulegało podbojom Tamilów.

Modlący się pielgrzymi

Modlący się pielgrzymi

Szczepy pobrane ze świętego figowca posadzono w świątyniach na całej wyspie i wielu zakątkach świata.

Gałęzie muszą być podparte

Gałęzie muszą być podparte

Dzisiaj sędziwe drzewo wspiera się na żelaznych podporach i jest otoczone złoconym płotem. Wokół drzewa powiewają kolorowe proporczyki modlitewne, mocowane przez pielgrzymów. Co miesiąc w czasie pełni księżyca (święto poya) ściąga tu ponad milion wiernych – zwłaszcza w czerwcu.

Złote ogrodzenie i podpory

Złote ogrodzenie i podpory

Dziesiątki pielgrzymów modlą się dookoła całego kompleksu. Pielgrzymują w to święte miejsce z całego kraju, całymi rodzinami a często również z innych państw.

Odświętnie ubrane dzieci

Odświętnie ubrane dzieci

Poza pielgrzymami okoliczne drzewa są również ostoja dla wielu zwierząt np. małp. Są wszędzie i zdaje się, że nie przejmują się podniosłą atmosferą uświęconego sanktuarium.

Małpy są wszędzie

Małpy są wszędzie

Nieopodal świętego drzewa znajduje się Spiżowy Pałac. Nazwa nawiązuje do jego dachu, który dziś już nie istnieje, ale kiedyś był pokryty miedzią lub jej stopem. Po okazałej budowli pozostał tylko las kolumn, przekrzywionych w różnych kierunkach – jest ich ponoć 1600.

Najstarsze drzeo świata

Najstarsze drzewo świata

Jednak przekazy opowiadają o tronie z kości słoniowej z siedzeniem wykonanym z kryształu górskiego. Pałac miał ponad dziewięć kondygnacji i po 100 pokoi na każdym piętrze, które były ozdobione srebrem, koralami i kamieniami szlachetnymi. Nie była to jednak rezydencja królewska lecz mnisia – ośrodek życia monastycznego. Zapewne musiał robić ogromne wrażenie gdy go  budowano  pomiędzy 161-137 r. p.n.e.

Spiżowy Pałac - dziś tylko kolumny

Spiżowy Pałac - dziś tylko las kolumn

A tutaj relacja Justyny z miejscowości „Badhgaya, gdzie książę Siddhartha doznał oświecenia (stanu nirwany) i stał się Buddą (czyli oświeconym). Jest to miejsce pielgrzymek buddystów porównywalne chyba do Betlejem dla chrześcijan” – cytat z blogu Justyny.  Właśnie obok świątyni w tym mieście rośnie  drzewo, którego szczepkę zasadzono na Sri Lance.