Sri Lanka (445)

W 993 roku Cejlon najechali władcy z południowoindyjskiej dynastii Ćiolów. Zrównali oni z ziemią Anuradhapurę i przenieśli stolicę do Polonnaruwy. Tam utrzymywali władzę przez prawie sto lat, aż zostali wyparci przez Syngalezów, którzy w nowej stolicy państwa wznosili szereg budowli, które z powodzeniem mogły rywalizować z opuszczoną Anuradhapurę.

Sri Lanka (24)

Pięknie zachowana średniowieczna stolica, Polonnaruwa w swoich czasach była chroniona przez 6-kilometrowe mury obronne. Strategicznie położone miasto strzegło przeprawy przez rzekę Mahaweli. Miasto zwano także “miastem – obozem” , ze względu na wielkie znaczenia militarne w tamtych czasach.

Sri Lanka (378)

Miasto wróciło do Syngalezów w roku 1073 dzięki królowi Widźajabahu I (105-1110). Za jego panowania na Cejlonie znowu rozkwitł Buddyzm. Podczas rządów Ćiolów życie religijne prawie zamarło. Król, żeby je odrodzić i wyświęcić nowych duchownych , władca sprowadził mnichów z Birmy.

Sri Lanka (382)

Po jego śmierci przez czterdzieści lat szalała krwawa wojna domowa. W 1161 roku Polonnaruwę zajął Parakramabahu. Nowy król zapewnił sobie kontrolę nad całą wyspą i do dziś uważany jest za ostatniego wielkiego syngaleskiego monarchę. Kraj zawdzięcza mu przede wszystkim ochronę roztoczoną nad buddyzmem. Jego siostrzeniec i następca tronu, Nissanka Malla, uświetnił stolicę wspaniałymi budowlami, jednak w wielu przypadkach nie tyle je wznosił, ile przydawał okazałości już istniejącym gmachom, przypisując sobie chwałę wielkiego budowniczego.

Sri Lanka (391)

Około 1293 roku wyspa ponownie doświadczyła najazdu z Indii. Polonnaruwa została na zawsze opuszczona – przez 500 lat była na łasce i niełasce dżungli i deszczu, dopóki jej nie odkryto. Dziś wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO cieszy nasze oczy i rozbudza wyobraźnię.

Jeżeli chcesz coś skopiować, zapytaj o zgodę=

Skomentuj