Sri Lanka

Głównym lotniskiem na wyspie jest międzynarodowy Port Lotniczy Bandaranaike. To zarazem jedyne międzynarodowe lotnisko, położone 34 km na północ od Kolombo, koło Negombo. Na Sri Lance nie ma do pokonania dużych odległości. Jednak ze względu na drogi a raczej ich brak, oraz styl jazdy lokalnych kierowców, przejechanie 100 km może zająć nawet kilka godzin.

Sri Lanka

W wielu krajach to co dzieje się na drogach przeprawia nas o „gęsią skórkę”, ale to co wyczyniają kierowcy autobusów, tuk tuków i nielicznych samochodów na drogach Sri Lanki jest niewyobrażalne. Właściwie przepis jest jeden – kto większy ten ma pierwszeństwo i nic więcej. Ciężko wyliczyć ile czasu zajmie nam dojazd do lotniska jeżeli mamy do pokonania 100 km czy więcej. Dlatego zazwyczaj pierwszą i ostatnią noc spędza się w Negombo lub jego okolicach.

Sri Lanka

Negombo stało się dzięki temu jednym z najbardziej obleganych kurortów, zwłaszcza przez Niemców. Plaża to szeroki pas czerwonego piasku ale niestety miejscami brudny no i zabudowany hotelami. Negombo zalicza się dziś do jednego z największych miast zachodniego wybrzeża. Do dużego znaczenia doszło jednak dopiero w epoce kolonialnej z względu na dziko rosnące tutaj cynamonowce.

Sri Lanka

W centrum zachowało się kilka pamiątek po okresie holenderskim, w tym pozostałości fortu (Brytyjczycy przekształcili go w więzienie, czynne zresztą do dzisiaj). W środku miasta wznosi się różowy kościół Najświętszej Maryi Panny, jedna z wielu katolickich świątyń w tym rejonie.

Sri Lanka

To właśnie w tych stronach bardo aktywnie działali portugalscy misjonarze, nawracając miejscową ludność na katolicyzm. Oprócz kościołów w okolicy widać bardzo dużo przydrożnych kapliczek. Takie widoki właściwie zobaczymy tylko w tych okolicach.

Sri Lanka

Z pobliskiej laguny pochodzą najbardziej cenione owoce morza na wyspie, zwłaszcza krewetki.Codziennie rano odbywa się w centrum miasta targ rybny. Tłumy ludzi targuje się nad stosami tuńczyków, makreli, krabów itp. Miejsce warte odwiedzenia jeżeli zatrzymacie się w tym mieści na dłużej. Jednak zdecydowanie więcej niż jeden, dwa dni nie ma sensu tutaj spędzać. Jednak zazwyczaj jest to przynajmniej ostatni przystanek na wyspie przed odlotem do domu.

Sri Lanka

Jeżeli chcesz coś skopiować, zapytaj o zgodę=

Skomentuj