Syngalezi zasiedlając północną część wyspy musieli zmierzyć się z ogromnym problemem. Brakiem wody. Bez wody nie ma rolnictwa, a bez rolnictwa jedzenia. Zbudowali więc imponujący system nawadniania (w okresie od ok. 400 roku n.e. do upadku Polonnaruwy w 1215 roku).

Sri Lanka (622)

Do dzisiaj na mapie Sri Lanki jest zaznaczonych 18 387 zachowanych zbiorników! Niektóre z nich wyglądają jak skromne stawy, a inne zdumiewają hydraulicznymi urządzeniami i wielkością – nie należy do rzadkości średnica 8 km lub większa. Najsłynniejsze to trzy zbiorniki wokół dwóch pierwszych stolic Cejlonu.  

Sri Lanka (357)

Podobnie jak w Anuradhapurze, władcy Polonnaruwy stanęli przed poważnym zadaniem zapewnienia wody rozrastającemu się miastu. Legenda mówi, że król Parakramabahu ogłosił: “Ani jedna kropla wody nie może spłynąć do oceanu, jeśli najpierw nie posłuży celom człowieka”. Król zarządził budowę wielkiego sztucznego zbiornika, Parakrama Samudra – “Morze Parakramy”.

Sri Lanka (661)

Zbiornik zajmuje powierzchnię 2430 hektarów. To monumentalne dokonanie inżynierii miało 11 kanałów rozprowadzających wodę w różnych kierunkach, do sieci cieków nawadniających oraz mniejszych zbiorników. Dzisiaj ten zbiornik przypomina wielkie jezioro i  robi ogromne wrażenie, że wybudowali go ludzie w czasach gdy w Europie palono czarownice na stosach.

Sri Lanka (664)

Nad brzegami jeziora czasami można spotkać słonie, które tutaj gaszą pragnienie, ale zbiornik do dzisiaj “pracuje” przy nawadnianiu pól i upraw w północno – środkowej części wyspy oraz służy mieszkańcom za “spiżarnie” (połów ryb), “łaziankę” i “pralnię” a dzieciom za wspaniały basen do wodnych zabaw.

Sri Lanka (624)

Skomentuj