Sri Lanka

Nieco na południu Królewskich Ogrodów Rekreacyjnych w Anuradhapurze znajduje się wyjątkowe miejsce – zbudowana wśród skalnych występów buddyjska świątynia Isurumuniya.

Sri Lanka

Zbudował ja król Dewanampii Tissy i pochodzi z III wieku p.n.e. Została wzniesiona dla 500 dzieci z najwyższej kasty, które zostały wyświęcone na mnichów i tam właśnie zamieszkiwały. To właśnie ta świątynia była pierwszym  sanktuarium  na Cejlonie , w którym przechowano najświętszą relikwię lankijskiego Buddyzmu „Ząb Buddy”.Wchodzi się do niej po schodach przez ganek, a w środku wędruje się po kamiennych ścieżkach i stopniach.

Sri Lanka

Na skałach znajdują się wspaniałe rzeźby miedzy innymi siedzący w królewskiej pozie mężczyzna z  zamyśloną miną.

Sri Lanka

Najbardziej znanymi, zachowanymi w świątyni są posągi Buddy medytującego oraz Buddy leżącego, wchodzącego w nirwanę, o długości 17 metrów.

Sri Lanka

Sri Lanka

Sri Lanka

Mała, biała dogoba powyżej urwiska jest jakby przyrośnięta do skał. Zespół świątynny po względem wpisania architektury w skalne otoczenie nie ustępuje innym tego typu budowlom na Sri Lance, jak choćby Lwiej Skale w Sigirii. Po obu stronach szczeliny skalnej nad którą wznosi się świątynia, znajdują się baseny służące kiedyś do rytualnych obmyć mnichów buddyjskich. Basen ozdabiają wyrzeźbione figury słoni. U stup świątyni urządzono muzeum archeologiczne.

Sri Lanka

Sri Lanka

W Isurumuniya znajduje się kilka najstarszych i najlepszych dzieł sztuki wyrzeźbionej w skałach i jednocześnie obrazujące najbardziej przejmującą historię miłosną. Opowieść o księciu, który zrezygnował z tronu dla dziewczyny pochodzącej z niskiej kasty społecznej.

Rzeżba

Mówi się, że książę Saliya syn króla Dutugamunu i następca tronu spacerował w ogrodzie, kiedy po raz pierwszy ujrzał piękną dziewczyną. Może karmiła ptaki lub zrywała kwiaty … Książę przyszedł następnego dnia i  następnego, cały czas o niej myślał, nie mógł się doczekać, kiedy ujrzy ją ponownie. Książę zakochał się w pięknej dziewczynie. Romans rozkwitł jak kwiaty w ogrodzie, który był ich tajnym miejscem schadzek. Jednak małżeństwo z  dziewczyną z niższego stanu nie było zgodne z tradycją i zwyczajami rodziny królewskiej. Książę stanął w obliczu kosztownego wyboru. Jeśli chciał kochać i poślubić dziewczynę swego serca musiał zrezygnować ze swojego prawa do królewskiego tronu. Tak też się stało.

Sri Lanka

Był to dzień, który zmienił historię rodziny królewskiej a może nawet historię Sri Lanki.Ta śmiała decyzja, świadectwo ofiarnej miłości, zostało wyryte na zawsze w małej płaskorzeźbie z granitu. Tyle legenda. Istnieje jednak wiele ciekawych teorii archeologicznych wśród uczonych i historyków dotyczące tożsamości kochanków. Niektórzy identyfikują tą parę jako syna Duttugemunu’s Saliya i jego przyjaciółkę Asokamale Candele, dla której poświęcił tron.

Sri Lanka

Jednak niektórzy, biorąc pod uwagę styl i podobne rzeźby w Indiach określają tą parę jako hinduskiego boga Sivę z małżonką. Inni jeszcze są zdania, że płaskorzeźba przedstawia młodego żołnierza lubieżnie obejmującego uroczą młodą dziewczynę, próbując ją pocieszyć przed wyjazdem na wojnę.

Skomentuj