Nieco na północ od Anuradhapury znajduje się jeden z hydrofonicznych cudów starożytnego świata Sri Lanki – Kuttam Pokuna – Bliźniacze Baseny.

Sri Lanka

Jest to zespół dwóch basenów wybudowanych ok. roku 600. Na pierwszy rzut oka oba baseny wydają się identyczne, jednak jeden z nich jest o 12 dłuższy od drugiego. Proporcje zostały tak obliczone, aby ich doskonałość równoważyła brak zdobień. Mimo, że linie basenów są proste widać, że powstały na zamówienie klienta o wyszukanym guście, doceniającym piękno prostoty. Baseny pełniły funkcję rytualnego obmywania mnichów z pobliskich klasztorów.

Sri Lanka (617)

Mnichów podczas rytualnych zabiegów chronić miały pięciogłowe kobry umieszczone na murach basenów. Schodami prowadzącymi w dół można było zejść do niżej położonych płytszych części basenów, gdzie można było zanurzyć tylko nogi. Woda do basenów była doprowadzana przemyślnym podziemnym systemem, była również oczyszczana i filtrowana. Kuttam Pokuna to przykład jednego z wielu geniuszy starożytnych inżynierów syngaleskich.

Sri Lanka

Skomentuj