Pochodząca z początków XX wieku Świątynia Wong Tai Sim to barwny akcent zdobiący nowy Kowloon i jedna z najważniejszych świątyń Hong Kongu. Jej popularność wiąże się także z wszechstronnością, ponieważ jest to miejsce kultu dla wyznawców trzech religii: Taoizmu, Buddyzmu i Konfucjanizmu. Miejsce to odwiedza ponoć ok. 3 miliony ludzi w ciągu roku .

Świątynia Wong Tai Sin

Świątynia Wong Tai Sin

Świątynia Wong Tai Sin

Świątynia Wong Tai Sin

Zawsze mnóstwo tu wiernych, którzy w obłokach dymów kadzideł z przejęciem rzucają czerwone chim – bambusowe patyczki służące do przepowiadania przyszłości. Jeśli ktoś chce złożyć ofiarę w jakiejś intencji, zaczyna od kupienia kadzidełka i pałeczki z wypisanymi liczbami. Potrząsając pałeczkami przed ołtarzem, trzeba podnieść pierwszą, która wypadła. Potem trzeba sprawdzić, jakie są na niej liczby, a następnie przy pomocy uczynnych Chińczyków znaleźć odpowiednią kartkę z wróżbą. Ta ostatnia wymaga interpretacji, ale przy świątyni są wróżbici. Jedni czytają z ręki i z twarzy, inni mają otwarte komputery ze specjalnymi programami, które błyskawicznie podają wyniki skomplikowanych układów dat urodzenia, położenia Księżyca i gwiazd a jeszcze inni korzystają z pomocy księgi przepowiedni I-Ching .

Tłumy wiernych

Tłumy wiernych

Wong Tai Sin jest bóstwem taoistycznym bardzo czczonym w Hongkongu i okolicach. Wong był pasterzem żyjącym w prowincji Zhejiang, którego nieśmiertelni nauczyli sztuki uzdrawiania. Nic dziwnego, że u bóstwa szukają pomocy chorzy. Świątynia jest pełnym uroku połączeniem elementów zaczerpniętych z różnych wyznań. Główny pawilon mieści podobizny Wong Tai Sina i Boga-Małpy, mitycznego stworzenia.

Świątynia Wong Tai Sin

Świątynia Wong Tai Sin

Modlący się wierni

Modlący się wierni

Kompleks świątynny składa się z pięciu budynków, które symbolizują według fundamentalnej zasady Feng Shui pięć żywiołów: Metal, Drewno, Wodę, Ogień i Ziemię. Najwięcej wyznawców modli się przed ołtarzem głównym prosząc boga szczęścia o wskazówki na temat przyszłości. W kompleksie świątynnym można znaleźć też ogród życzeń – miejsce, gdzie każda prośba zostanie spełniona. Ogród daje chwilę wytchnienia od tłumów wiernych. Można spędzić tam kilka chwil na wymyślaniu kolejnych życzeń, spacerując po mostkach czy przyglądając się rybkom i żółwią pływającym w stawie.

Ogród

Fragment ogrodu w świątyni

Ciekawostką znajdującą się Świątyni Wong Tai Sin jest kopia „Sciany Dziewięciu Smoków” z  Zakazanego Miasta w  Pekinie.

"Ściana Dziewięciu Smoków"

"Ściana Dziewięciu Smoków"

Ponoć jest legenda, która mówi, że siła tej świątyni jest tak wielka, że życzenia się spełniają zanim zdążymy o nie poprosić w modlitwie. No cóż, zawsze warto spróbować 🙂

Każdy ma jakieś życzenie

Każdy ma jakieś życzeniePage copy protected against web site content infringement by Copyscape

Skomentuj