Budda Tian Tan

Budda Tian Tan

Waga 250 ton, wysokość 34 metry, poskładany z 202 kawałków brązu, 3 lata budowy, koszt 68 mln $ ! Tak w liczbach przedstawia się największy na świecie posąg buddy z brązu, umieszczony na świeżym powietrzu. Posąg znajduje się na wyżynie Ngong Ping na wyspie Lantau w klasztorze Po Lin. Lantau jest największą wyspą Hongkongu (nazwa znaczy dokładnie „pęknięta głowa”). Chińczycy nazywają ją Tai Hai Shan – „duża wyspa góra”.Rocznie oglądać ten „cud” przybywa ponad milion turystów. Na szczyt wzgórza gdzie stoi posąg, a raczej siedzi, wykonując gest Abhaja mudra (dosłownie znaczący “bez strachu” lub „nie lękajcie się”) prowadzi 268 schodów. Ilość schodów nie jest przypadkowa. Właśnie tyle słów zawiera jedna z ważniejszych Sutr Mądrości – Sutra Serca. Zaskakuje swastyka umieszczona na piersi Buddy. Nie wielu wie, ze to starożytny symbol doskonałości a także symbol słońca.  Pochodzi z dalekiego wschodu, Buddyści umieszczają swastykę na piersi Buddy, jako symbol jego serca i znak miłosiernego sędziego – czakrawartina, a także praw Buddy, którym podległe jest wszystko, co żyje. Swastykę można także spotkać u wejścia do ukrytych w jaskiniach lub wykutych w skale świątyń oraz na całunach, którymi Tybetańczycy okrywają zwłoki swoich bliskich.

Budda Tian Tan

Budda Tian Tan

Wielki Budda ma symbolizować harmonię w relacjach człowieka z naturą a także harmonię pomiędzy człowiekiem a religią. Gigantycznego siedzącego Buddę można obejść dookoła, a w środku posągu znajduje się malutkie muzeum oraz dzwon, który bije od czasu do czasu. Natomiast wokół statuy stoi osiem mniejszych posągów boginek. Przy dobrej pogodzie z góry rozciąga się przepiękna panorama na klasztor Po Lin, okoliczne wzgórza i Morze Południowochińskie.

Widok ze wzgórz na klasztor w dole

Widok ze wzgórz na klasztor w dole

Od 2006 roku do posągu można dotrzeć kolejką linową Ngong Ping 360, która kursuje pomiędzy stacjami Tung Chung i Ngong Ping. U podnórza góry swoje stoiska rozłozyli okoliczni sprzedawcy oraz oficjalne sklepy sprzedające pamiątki. Nie żadko można również obejrzeć okolicznościowe przedstawienie i rytuały.

Taniec smoków

Taniec smoków

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

Skomentuj