Sri Lanka

Na mapie świata ta wyspa wygląda jak perła lub łza, która spada z Indii wprost w wody Oceanu Indyjskiego. Dzisiejsza Sri Lanka w swojej bujnej historii miała wiele nazw. Założyciele wyspiarskiego państwa nazwali je Tambapanni –  od czerwonych plaż. W starożytnym Rzymie i Grecji nazwę skrócono do Taprobane. Ptolemeusz na swojej mapie podpisał wyspę jako Taprobanam. Arabscy kupcy mówili o wyspie Serendib. W Bizancjum nazwę nieco zmieniono na Sielediba. W 1515 roku Portugalczycy, którzy dotarli do wyspy, nazwali ją Tennaserim.

Sri Lanka

Jednak w Europie znana już była nazwa Celao, wywodząca się z chińskiego Silan, a w średniowieczu przekształcona w Seylan. Nazwę tą w Europie wymawiano Cejlon. Jednak mieszkający na wyspie Syngalezi posługiwali się swoją własną nazwą – Lanka.

Sri Lanka

W 1972 roku dodano Sri (piękny, święty). W ten sposób powstała nazwa Sri Lanka, która jest naprawdę piękna i święta. Pełna oficjalna – państwowa nazwa w syngaleskim brzmi  – Prajathanthrika Samajavadi Janarajayi – Demokratyczna Republika Socjalistyczna. Tak, tak socjalistyczna!

Sri Lanka

Wyspa leży zaledwie kilka stopni na północ od równika i oblewana jest ze wszystkich stron wodami Oceanu Indyjskiego. Odznacza się ogromnym zróżnicowaniem krajobrazu: od parnych tropikalnych plaż po chłodne zielone wyżyny, przy czym jedne od drugich dzieli jedynie kilkugodzinna jazda samochodem. Sri Lanka to mały kraj – liczy nie całe 65 tys. km2 (ok. 1/5 powierzchni Polski).

Sri Lanka

Jednak ogromne zróżnicowanie krajobrazu i kultur sprawia wrażenie, że jest ona znacznie większa. Ponad połowę wyspy zajmują tropikalne gorące niziny, w południowo – środkowej części wyspy wznoszą się wyżyny gdzie panuje względny chłód i częste mgły. Na wyspie nie brakuje pięknych plaż, lasów deszczowych, soczyście zielonych wzgórz, na których rozpościerają się plantacje herbaty, pól ryżowych, plantacji palm kokosowych i kauczukowca, plantacji przypraw, owoców.

Sri Lanka

Im dalej od wybrzeża w głąb wyspy, tym teren bardziej się wznosi i zmieniają się strefy klimatyczne, a co za tym idzie roślinność i zwierzęta. Na Sri Lance żyją słonie, lamparty, małpy, krokodyle, warany, żółwie wiele ptaków.

Sri Lanka (1145)

Dzikie zwierzęta najlepiej obserwować w parkach narodowych. Ogromne obszary wyspy są chronione. Wyspa pocięta jest licznymi rzekami, jednak to człowiek stworzył najbardziej zdumiewające systemy nawadniania na wyspie. Ogromne zbiorniki wodne, wybudowane w starożytności funkcjonują do dzisiaj!

Sri Lanka

Historia tej wyspy jest jeszcze bardziej fascynująca niż przyroda, którą się ogląda. Lankijskie starożytne kroniki sięgają wstecz do tak odległej przeszłości, że historia przeplata się w niej z mitem. Jako pierwsi na wyspę przywędrowali Weddowie (z Indii) ok. 12,5 tysiąca lat p.n.e.

Sri Lanka

Około IV w. p.n.e. na wyspę przyjechali imigranci z północnych Indii, którzy byli przodkami współczesnych Syngalezów. W epoce podbojów jako pierwsi przybyli tu Portugalczycy, potem Holendrzy a po nich Anglicy. Przyjechali tu po przyprawy, zakładali plantacje herbaty, wywozili drogocenne drewno.

Sri Lanka

Cejlon odzyskał niepodległość 4 lutego 1948 roku. Niestety XX wiek to początek starć Tamilskich Tygrysów z lankijskim wojskiem. Walki toczą się do dzisiaj, choć coraz częściej słychać, że wojna ma się ku końcowi.

Sri Lanka

Syngalezi, Tamilowie, Europejczycy, Weddowie – bogate zróżnicowanie etniczne wyspy zaowocowało kalejdoskopową rozmaitością kultur. Dlatego podróżując po wyspie spotykamy ludzi o różnym pochodzeniu, o różnej kulturze i innej religii.

Sri Lanka

Cejlon jest duchowym sercem buddyzmu therawada, ale na wyspie żyją też wyznawcy trzech innych wielkich religii – hinduizmu, chrześcijanie oraz muzułmanie. Obecność odmiennych religii, których wyznawcy żyją tak blisko siebie, miejscami owocuje zacieraniem się różnic miedzy nimi. W buddyjskich świątyniach można spotkać hinduskie bóstwa, czy katolickich świętych.

Sri Lanka

Wymieszanie tylu kultur widać także w lankijskiej kuchni, której podstawę stanowi ryż, tropikalne owoce, egzotyczne przyprawy, owoce morza. Potrawy lankijskie to znacznie więcej niż ryż z curry.

Sri Lanka

Na wyspie rozwinęły się niepowtarzalne zestawy smaków i dań. Cejlon to namiastka raju! Każdy kto przyjedzie na tą wyspę wyjedzie z niej szczęśliwy i oczarowany bogactwem przyrody, kultury, historii i wspaniałymi ludźmi spotkanymi po drodze.

Sri Lanka

Zapraszam na subiektywną podróż po wyspie, o której niektórzy mówią, że leży najbliżej raju. Dużo w tym prawdy 🙂

Sri Lanka

Skomentuj