Repulse Bay to zatoka po południowej stronie wyspy Hong Kong. Piękna plaża zwana hongkońską riwierą w dni wolne od pracy jest celem wypraw licznych amatorów słońca. Co ciekawe bardziej z kąpieli słonecznych i morskich korzystają turyści niż miejscowi. Na zboczu opadającym w stronę morza wybudowano jedne z najładniejszych i najdroższych apartamentowców. Jeden z nich (ten półokrągły) jest projektu Normana Fostera – sławnego brytyjskiego architekta.

Repulse Bay

Repulse Bay

Miedzy trzydzistopiętrowymi, pastelowymi gmachami jeden wyróżnia się szczególnie. W środku jednego z apartamentowców zieje potężna dziura  wysokości ośmiu pięter, zajmująca szerokość dwóch apartamentowców. Otwór ten zmniejsza dochody z czynszu o ponad 100 tys. USD miesięcznie. Dla właściciela nie ma to jednak żadnego znaczenia, ponieważ dzięki temu zyskuje życzliwość smoków, które zamieszkują okoliczne góry!

Wielka "dziura"

Wielka "dziura"

Od niepamiętnych czasów codziennie rano smoki wychodzą na brzeg morza i zażywają morskich kąpieli. Na drodze stanął im jednak wieżowiec. Nie do pomyślenia, żeby któregoś dnia smoki zeszły z góry i natknęły się na betonową przeszkodę. Zaczęłyby trząść potężnym budynkiem, tak że w końcu by się rozpadł. Dlatego też zrobiono przejście, przez które smoki spokojnie mogą codziennie wędrować na plażę i wracać do domu w górach. Po za tym, żaden szanujący się Chińczyk nie kupiłby mieszkania w takim budynku, bo naraziłby się na gniew smoków.

Wielkia "przeszkoda" dla smoków.

Wielka "przeszkoda" dla smoków.

W Hongkongu inwestorom budowlanym potrzebny jest nie tylko architekt i ekipa budowlana, ale również specjalista do Feng shui, znawca bogów, duchów, smoków i demonów. Dopóki taki specjalista nie zaaranżuje domu tak, żeby harmonizował on z siłami kosmicznymi i ziemskimi, żaden szanujący się inwestor niczego nie wybuduje.

Repulse Bay

Repulse Bay

Za kulisami zachodniej cywilizacji chińskie obyczaje kwitną w najlepsze. Za szczęśliwe liczby uważa się 6 i 8, ponieważ w wymowie kantońskiej niektóre cyfry brzmią tak samo jak – dobrobyt, szczęście, długowieczność. Ponoć najdroższy jest ten apartament, który ma numer 168. No cóż, możemy wierzyć lub nie, że w Repulse Bay można kąpać się razem ze smokami, zwłaszcza jeżeli np. w dacie urodzenia mamy kombinację 6 i 8 to nawet uda nam się je zobaczyć 🙂

Jeden komentarz do “Smoki schodzą z gór.”

  1. Świetny pokaz. Portal dla smoków fantastyczny 🙂

Skomentuj