Hong Kong

Hong Kong jest nazywany azjatyckim Manhattanem i nie bez powodu. Dzisiaj nie buduje się nic niższego niż 50 pięter. Ile dokładnie jest wieżowców tego chyba nie wie nikt, bo kolejne są ciągle budowane. Niektóre z nich stały się słynne na całym swiecie. Projektowali je najsłynniejsi architekci naszych czasów.

Bank of China

Bank of China

Wieżowiec, w którym mieści się Bank of China, to jeden z najbardziej znanych i najczęściej fotografowanych budynków  na świecie. Zaprojektował go Amerykanin urodzony w Chinach I.M. Pei (w Europie zasłyną z piramidy na dziedzińcu Luwru) . Jego budowę rozpoczęto 18.IV.1985 a ukończona 17.V.1995  roku. Wygląda jak asymetryczna układanka z olbrzymich trójkątów połączonych ze sobą. Budynek liczy 70 pięter, a jeżeli dodamy do tego anteny na dachu otrzymamy 367 metrów wysokości. Do roku 1992 był to najwyższy budynek poza USA. W budynku jest 49 wind. Na 42 piętrze znajduje się mały taras widokowy dla zwiedzających. Natomiast główny taras widokowy umieszczony jest na 70 piętrze. Budynek w nocy jest pięknie podświetlony (po trójkątnych liniach). Niestety budynek był jednak krytykowany za odstąpienie podczas jego projektowania od zasad feng shui, które w Chinach są bardzo ważne.

Central Plaza

Central Plaza

Ten sam architekt jest autorem drugiego co do wysokości budynku Hong Kongu. Mierzy 374 wysokości i ma 78 pięter. W latach 1992 – 1996 był on najwyższym budynkiem w Azji. Na szczycie wieżowca znajduje się podświetlany neonowy zegar, który co 15 minut zmienia kolor podświetlenia. W budynku jest 39 wind . Na czubku umieszczony jest maszt, którego wysokość sięga 102 m. Na 44 piętrze znajduje się taras widokowy. Niestety zamknięty po wydarzeniach z 11 września w Nowym Jorku. Na ostatnim piętrze z atrium w kształcie piramidy, mieści najwyżej położony kościół na świecie. Ponoć grunt, na którym stoi wieżowiec była 3 razy droższa niż koszt wybudowania budynku.

Two Internacional Finance Center

Two Internacional Finance Center

2IFC_noc

Międzynarodowe Centrum Finansowe

Two International Finance Center, znane także jako 2IFC, zaprojektował  César Pelli. budynek został oddany do użytku w 2003 roku. Jest to najwyższy budynek w Hong Kongu mierzy 415 metrów i posiada 88 pięter. W tutejszej kulturze liczba 88 jest uznawana za bardzo szczęśliwą. Natomiast piętra  14 i 24 są wyłączone z eksploatacji tylko dlatego, że w języku kantońskim cyfry te znaczą odpowiednio – „definitywnie martwy” i „łatwo umrzeć”. Budynek „grał” w  filmie Tomb Rider.

Hongkong & Shanghai Bank

Hongkong & Shanghai Bank (HSBC)

HSBC zaprojektowany przez Sir Normana Fostera został wybudowany kosztem miliarda dolarów USA  i w owym czasie był to  najdroższy budynek na świecie. Tutaj zastosowano już w pełni zasady feng shui. Wieżowiec kończono w 1985. Ma prawie 179 metrów wysokość i 47 piętra. Został on zbudowany na miejscu pierwszego drapacza chmur w Hongkongu, zbudowanego w 1935. Elewacja to stalowa konstrukcja złożona z modułów szarego aluminium. Wewnątrz budynku jest przeszklone, wysokie na 52 metry atrium. Budynek jest podświetlany różnymi, zmieniającymi się kolorami. Mi on bardzo przypominał budowlę zbudowaną z klocków lego.

Hong Kong (49)

W Hong Kongu ma się wrażenie, że dla architektów jedynym ograniczeniem w pięciu się do góry było niebo. Wieczorne spektakle z pokazem laserowych świateł znad wysokich wieżowców należą do najpiękniejszych na świecie.

Skomentuj