Głowne wejście do wioski

Głowne wejście do wioski

Indianie Taino („Dobrzy Ludzie”), inaczej zwani Arawak, zamieszkiwali wyspy: Bahama, Wielkie Antyle (Kubę, Jamajkę, Haiti , Dominikanę), a także Barbados i Trynidad. Uważa się ich za rdzennych mieszkańców Karaibów. Przybyli na Kubę prawdopodobnie z Ameryki Południowej w 1100 r. p.n.e.  To właśnie z nimi, jako pierwszymi ludźmi zetknął się Krzysztof Kolumb w 1492 roku.  Ci, którzy mieszkali wówczas na Kubie opierali się zbrojnie najazdowi Hiszpanów, ale niestety jak wszyscy ponieśli klęskę. Do 1570 roku Tainowie przestali właściwie istnieć jako odrębna grupa społeczna. Niestety podzielili los wszystkich plemion indiańskich kontynentu.

Z oddali wyłania się wioska - skansen

Z oddali wyłania się wioska - skansen

Z Varadero wystarczą niecałe 2 godziny jazdy autobusem aby dotrzeć na półwysep Zapata. Z miejscowości Boca de Guama wypływają łodzie, którymi można dopłynąć do Guama, przekonująco zrekonstruowanej wioski Indian Tainów. Wioska znajduje się na największym naturalnym jeziorze Kuby – Laguna de Tesoro. Droga wodna wiedzie przez prosty kanał, na brzegach którego rosną jodły ale także i palmy.

Wpływamy na jezioro

Wpływamy na jezioro

Widok z łodzi

Widać już bohio

Legenda mówi, że w wody jeziora Indianie wrzucali skarby, aby nie trafiły one w ręce Hiszpanów. Ponoć leżą tam do dzisiaj 🙂 Już podczas rejsu kanałem można dostrzec pokryte trzciną domostwa Indian zwane bohio. Z łodzi wysiada się na pierwszej z wysepek należących do Guama – stoją na niej naturalnej wielkości figury Tainów – moim zdaniem zupełnie nie pasujące do całości, po prostu kiczowate. Wysepek jest kilka i są one połączone mostkami. Na kolejnej wysepce znajduje się malutkie muzeum obrazujące życie Tainów z kilkoma autentycznymi eksponatami.

Wioska Tainów

Wioska Tainów

Indiańska chata - bohio

Indiańska chata - bohio

W wiosce spędza się około godziny. Można trafić na inscenizowane dawne obrzędy Indian. Niestety ich „konsumpcjonizm” poraża ckliwością i kiczowatością. Szkoda czasu i pieniędzy.  Lepiej skoncentrować się na otaczającej przyrodzie, bo roślinność wokół jest przepiękna.  Łodzie kursujące do wioski wypływają codziennie między 9.00 a 18.30.

Cudne widoki dookoła

Cudne widoki dookoła

Skomentuj