Zbieranie nasion palmy królewskiej

Zbieranie nasion palmy królewskiej

„Kuba to wyspa tajemnic. Nie ma tu niczego, a jednak jest wszystko”, tak powiedziała kiedyś Beata Pawlikowska. Rzeczywiście takie ma się wrażenie zwiedzając ten kraj. Ja jednak zapamiętam wesołych ludzi i nie odparte wrażenie, że wszyscy tam są szczęśliwi. Zdaję sobie sprawę, że to tylko wrażenie turysty, że pewnie jest inaczej. Widać jak inną postawę ma już młodzież, która zdaje sobie sprawę, że istnieje lepsze życie tak w USA czy w Europie. Cóż konsumpcjonizm przedziera się nawet przez kurtynę komunizmu, która zresztą ostatnimi czasy staje się jakby trochę bardziej dziurawa. Dla mnie Kuba to także muzyka, która rozbrzmiewa wszędzie. Cudowna salsa, merenge w połączeniu ze słońcem i uśmiechem daje ogromne pokłady energii. Najsłynniejszy zespół Kubański Buena Vista Social Club zrobił karierę na całym świecie a piosenka „Hasta Siempre  Comandante Che Guevara”  rozbrzmiewa w różnych wersjach i na każdym kroku. Ciągle pytam siebie kim był Che – bezwzględnym mordercą czy wrażliwym człowiekiem walczącym o zwykłego prostego człowieka? Jest uwielbiany na Kubie, a jego portret rozpowszechniany jest na całym świecie i stał się już kultowy we współczesnej kulturze. Pewnie odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, tak jak Kuba zresztą jest pełna sprzeczności. Na pewno jeszcze tam wrócę.

Camello - "wielbłąd" autobus kubański - podwozie z ciężarówki i metalowa buda!

Camello - "wielbłąd" autobus kubański - podwozie z ciężarówki i metalowa buda!

Polecam :

Przewodnik Pascala – „Kuba”

Beata Pawlikowska – „Blondynka na Kubie”

2 komentarze do “Hasta Siempre Commandante Che Guevara”

  1. Z tym uwielbianiem Che na Kubie to nie tak do końca. Che jest oczywiście wszędzie – na parasolkach, ciuchach, czapkach, zapalniczkach i gdzie się tylko da. Ale czy ktoś widział Kubańczyka noszącego na sobie cokolwiek z portretem Che? Dla nich to obciach. Ten portret to eksportowa wersja rewolucji dla prasy i głupich turystów. Młodsi Kubańczycy przyznają, że to był bandyta. Ja przynajmniej coś takiego słyszałem.

  2. Wojtek, skoro już słychać o tym na ulicach czyli ludzie otwarcie o tym mówią to oznacza, że Kuba się bardzo zmienia! To chyba dobrze 🙂

Skomentuj