Mieszkańcy Kowloonu

Mieszkańcy Kowloonu

Wyspa Hong Kong oddzielona jest od kontynentalnych Chin zaledwie o kilka kilometrów. W roku 1860 Anglicy, którzy posiadali już samą wyspę, sięgnęli po przyczółek na lądzie – Koulun (Kowloon), który ma 12 kilometrów kwadratowych.

Widok na Kowloon - w tle centrum kultury i wieża zegarowa

Widok na Kowloon - w tle (po prawej) centrum kultury i wieża zegarowa

To właśnie w południowej części tej dzielnicy (Tsim Sha Tsui) najchętniej turyści szukają hoteli i miejsc rozrywki czy zakupów. W północnej części dzielnicy znajdują się już tylko dzielnice mieszkaniowe, więc mało kto się tam zapuszcza.

Natan Road

Natan Road

i jej współczesna część

i jej współczesna część

Główną ulicą na Kowloonie jest Natan Road. Wprawdzie nie jest tak elegancka jak inne, ale za to pełna ludzi, sklepów i hoteli. Na kilku kilometrach kwadratowych, zaliczanych do miejsc o największej na świecie gęstości zaludnienia, do późnej nocy kłębią się tłumy miejscowych i turystów. U wejścia do dzielnicy handlowej, należącej do najtańszych w mieście, wznosi się kolejny symbol Hong Kongu – luksusowy hotel „The Peninsula”, zbudowany w latach 20-tych poprzedniego wieku. Znowu  zaskakują nas sprzeczności tego miasta, bogactwo i tradycja – tuż obok. Na przeciw hotelu znajduje się nowoczesne centrum kulturalne.

Widok na wyspę Hong Kong

Widok na wyspę Hong Kong

Przy dworcu autobusowym wznosi się wieża zegarowa, do której prowadzi aleja wysadzana pięknymi palmami. Wieża to pozostałość po starym, rozebranym już dworcu kolejowym, który kiedyś był w tym miejscu. Stąd roztacza się wspaniały widok na port ,wzgórza i drapacze chmur po drugiej stronie zatoki. Widok na Wyspę Hong Kong z tego miejsca jest niesamowity, bo tutaj oglądamy las wieżowców z perspektywy gruntu, a nie z góry jak w przypadku widoku z The Peak. Także tutaj możemy zrobić sobie zdjęcie przy pomniku Bruca Lee na hongkońskiej ulicy sław, odpowiedniku tej hollywoodzkiej z Los Angeles.

Widok na wyspę Hong Kong

Widok na wyspę Hong Kong

Las wierzowców po drugiej stronie zatoki

To również na Kowloonie znajdują się dwa najsłynniejsze targowiska w mieście. Na Kansu Street znajduje się Targ Nefrytowy, na którym sprzedawcy oferują ozdoby i figurki z nefrytu. Niedaleko znajduje się Nocny Targ przy Temple Street, gdzie uliczni sprzedawcy sprzedają chyba wszystko co się da, a nad wszystkim unosi się zapach licznych restauracji. Takiej różnorodności ryb i owoców morza chyba nie zobaczymy nigdzie indziej na świece.

Sklep jubilerski :) Kareta ponoć pozłacana, do kupienia!!!

Sklep jubilerski 🙂 Kareta ponoć pozłacana, do kupienia!!!

Ale dzielnica może też się pochwalić miejscami bardziej ekologicznymi i bardziej sprzyjającymi ludziom. Kowloon Walled City Park to miejsce gdzie można odpocząć. Zielony teren przypomina trochę ogród botaniczny i małe zoo. Tu zapomina się o miejskim gwarze, smogu i hałasie. Tu można przyjrzeć się pięknym roślinom i rzeźbą umieszczonym pomiędzy nimi. Piękne, spokojne miejsce.

Nocne światła i mgła

Nocne światła

Kowloon swoim charakterem bardziej przypomina kontynentalne Chiny niż Hongkong i właśnie tutaj turysta czuje się swobodniej. To tutaj zobaczymy więcej z prawdziwego życie mieszkańców tego miasta. Oczywiście i tutaj budowane są „lustrzane” wieżowce, ale większość ulic i zakamarków ma zdecydowanie chiński charakter. Tutaj się bardziej chłonie niż zwiedza. Co ważne, również tutaj ceny są o wiele niższe niż w dzielnicy Central, no i z tego miejsca podziwia się nowoczesną architekturę na tle gór po drugiej stronie zatoki lub organizowany spektakularny pokaz świateł nad wieżowcami Hongkongu.

Wejście do parku

Wejście do parku

Skomentuj